Mahmut Alper Tuğsuz: Türkiye’de en fazla 1 yıllık konut stoku var

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından konut satışlarını hızlandıracak olan faiz indiriminin gerçekleşmesiyle birlikte Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, İstanbul’da bulunan konut stokuna dikkat çekerek bu stokun sadece 1 yıllık olduğunu belirtti.

Emlak Haberleri 27.07.2019 - 11:33 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından konut satışlarını hızlandıracak olan faiz indiriminin gerçekleşmesiyle birlikte Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, İstanbul’da bulunan konut stokuna dikkat çekerek bu stokun sadece 1 yıllık olduğunu belirtti.

Konut satışlarını hızlandırmak ve insanların ev sahibi olmasını kolaylaştırmak için Merkez Bankası tarafından faiz indirimi hamlesi yapıldı. Faiz indirimi hamlesiyle vatandaşların konut sahibi olması kolaylaştırıldı. Nivo İstanbul ve Nivo Ataköy projeleriyle dikkat çeken Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, insanların bu dönemde konut yatırımına yönelmesinden dolayı İstanbul’da 222 bin konut stoku kaldığına dikkat çekerek, “Enflasyon ve faizlerdeki düşme trendiyle birlikte bu en fazla bir yıllık stok demek. Bu yıl yeni projelere başlanmadığı takdirde gelecek yıl arz açığı yaşanacak" dedi.YENİDEN RUTİNLERİMİZE DÖNMELİYİZHaziran ayında gerçekleştirilen konut satış oranları hakkında açıklamalarda bulunan Nivo İstanbul ve Nivo Ataköy projeleriyle dikkat çeken Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, "82 milyon nüfusu olan ve İstanbul gibi dünya markası bir metropolü barındıran bir ülke için bu rakamlar hayatın normal akışını yansıtmıyor. Kentsel dönüşüm, evlenme ve boşanmalar nedeniyle yıllık yaklaşık 650 bin konut ihtiyacı olduğu düşünülürse 222 bin 758’i İstanbul’da olmak üzere Türkiye’deki 499 bin 941 adetlik konut stoku en fazla bir yıllık stok demek. Sektör de yatırımlarını erteleyenler de biraz gereğinden fazla sert fren yapmış durumda. Yeniden rutinlerimize dönmeliyiz" dedi.STOKLAR BİTECEK"Doların bu seviyelerde kalması, enflasyonun bu seviyelerde ve daha altına inmesi, konut kredi faizlerinin özellikle aylık bir ve altındaki rakamlara düşecek olması dengelenmenin daha hızlı yaşanacağını gösteriyor.” diyen Nivo İstanbul ve Nivo Ataköy projeleriyle dikkat çeken Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, “Bu sürece bankaların enflasyona endeksli konut kredisi gibi bir takım alternatif araçlar, finansman araçları çıkarmaya devam etmesi de önemli katkı sunuyor. Bu öncü işaretlerle mevcut stoğun ben en fazla önümüzdeki sene bu zamanlarda artık çok minimuma ineceğini düşünüyorum. Yeni projeleri şimdiden geliştirmediğimiz takdirde gelecek yıl arz açığı yaşanacak. Dolayısıyla bu yıldan imalat planlamasına başlamazsak gelecek sene bu zamanlarda stoklar biter.” Dedi.KONUT STOKU ÇIKACAK!Şuanda yaşanan stokunun Türkiye için bir fırsat olduğunu dile getiren Nivo İstanbul ve Nivo Ataköy projeleriyle dikkat çeken Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, önümüzdeki günlerde konut üretimi sağlanamamasından dolayı konut sıkıntısı çekileceğini bildirdi.İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@