MAK Son Seçim Anketi Sonuçları: Bugün Seçim Olsa Kim Kazanır, Hangi Parti Ne Kadar Oy Alır?

Son seçim anketi sonuçları açıklandı. MAK Seçim anketi Ağustos 2021 raporu yayımlandı. AK Parti, CHP, İyi PArti, MHP, Deva ve Gelecek Partisi son oy oranları!

MAK Son Seçim Anketi Sonuçları: Bugün Seçim Olsa Kim Kazanır, Hangi Parti Ne Kadar Oy Alır?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de olaylar büyük bir hızla değişmeye devam ederken süreçte yaşanan değişimlerin partilerin oy oranlarına olan etkisi de merakla takip ediliyor. Ekonomide yaşanan dalgalanma, orman yangınları, sel felaketleri, pandemi yasakları ve koronavirüs ile mücadele gündemin en çok konuşulan maddeleri arasında yer almaya devam ediyor.

Siyaset kulislerinde erken seçim tartışmaları hız kesmeden anket sonuçları da bu dönemde çok daha yakından takip ediliyor. Yapmış olduğu başarılı tahminler ile adından söz ettiren MAK Araştırma tarafıdan son anket sonuçları açıklandı.

PARTİLERİN SON OY ORANLARI! BUGÜN SEÇİM OLSA KİM KAZANIR?

MAK Araştırma şirketi son araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşırken "Kararsızların matematiksel dağılımı yapılmaksızın verilen cevaplar içinde ilk dikkat çeken MAK Danışmanlık olarak son altı ay boyunca küçük oranlarla da olsa İYİ Parti, Gelecek, Deva yükseliş trendiyle dikkat çekiyor. Diğerleri başlığı altında özellikle yeni kurulan ama halen isim ve logoları yeterince bilinmeyen partiler ifade edilmektedir" diyerek İYİ Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi oylarında yükseliş trendi yaşandığını dile getirdi.

partilerin-son-oy-oranları-ağustos-2021

Kararsızların dağılımından sonra partilerin son oy oranları ise şu şekilde sıralandı;

AK Parti son oy oranı yüzde 33,9

CHP son oy oranı yüzde 22,72

HDP son oy oranı yüzde 8,4

MHP son oy oranı yüzde 7,71

İYİ Parti son oy oranı yüzde 14,7

Deva Partisi son oy oranı yüzde 2,72

Gelecek Partisi son oy oranı yüzde 2,9

Saadet Partisi son oy oranı yüzde 1,55

BBP son oy oranı yüzde 0,9

HÜDAPAR son oy oranı yüzde 0,8

Yeniden Refah Partisi son oy oranı yüzde 0,8

Diğerleri son oy oranı yüzde 2,9

Siyasi partilerin son oy oranları erken seçim tartışmalarının alevlendiği bu dönemde daha da önem taşırken siyasi partilerin kendileri kadar vatandaşlar tarafından da yakından takip ediliyor. Hatırlanacağı üzere daha önce konu hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçimin gündemlerinde olmadığını ve seçimlerin planlanan takvim doğrultusunda yapılacağını dile getirmiş, muhalefet kanadı ise erken seçim konusunda çağrılarını yenilemişti.

SONRAKİ HABER