Makas Giderek Açılıyor! Konut Kredisi Aylık Faizlerinde Yüzde 3'lük Oran Görülmek Üzere

Konut kredisi ile ikinci el ev almak hayal oldu. Ocak ayında devlet bankaları olmasa diğer bankaların konut kredisi maliyetleri çok yüksek seviyelere çıktı. İşte Ocak ayına dair o rakamlar.

Finans 08.01.2022 - 09:33 08.01.2022 - 09:33 Mustafa Karagöz

Ocak ayı faiz banka kredi faiz oranlarının tavan yaptığı dönem oldu. Devlet bankaları geçmiş dönem kampanyalarını sürdürmeye kararlı gözüküyorlar ancak kamu bankaları ile özel bankaların sunduğu kredi faiz oranlarına makas çok açıldı. Kamu bankaları sıfır ve ikinci el konut alımlarına özel kredi olanakları sunarken özel bankalar gün geçmeden faizleri yukarı bantlara taşıyorlar. 

DEVLET BANKALARI İLE ÖZEL BANKALAR ARASINDA MAKAS GİDEREK AÇILIYOR

Yeni yılın ilk döneminde devlet bankalarından konut kredisi çekecek olan vatandaşlara 3 4 ay öncesinin faiz oranlarıyla kredi imkanı sunuluyor. Uzun süredir konut kredisi olanaklarını değiştirmeyen bankalar sıfır konut alımlarına ayrı ikinci el konut alımlarına ayrı kampanyalar sunuyorlar. 

* Devlet bankalarının güncel konut kredisi kampanyasıyla sıfır binadan sıfır konut alacaklar için aylık 1.20 ve 120 ay vade ile konut kredisi çekmek mümkün. 

* Halk Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası'ndan kredi kullanarak ikinci el ev almak isteyenler ise yüzde 1.29 faiz oranından yararlanıyorlar. 

Kamu bankalarının sunduğu bu kredi olanaklarında aylık eşit taksitli ödeme planlarının yanında müşterilerinin kendi aylık veya düzensiz kazanç durumuna göre isteğe bağlı ödeme planları da çıkarılıyor. Bankalar ayrıca konut kredisi kullanımlarında yüzde 90 limitle kredi sağlıyorlar. 

ÖZEL BANKALARDA DURUM VAHİM

Özel bankalardan aylık eşit taksit ödemesi ve yüzde 80 kredi kullanım limitiyle kredi çekerek ev almak istenmesi durumunda en düşük faiz oranı yüzde 1.75 bandından başlayacak. Birçok bankada faiz oranları yüzde 2.50 seviyesine yaklaşırken yüzde 3.00 bandını zorlayan bankalar da oldu. 

Akbank konut kredisi faiz oranı bu dönemde yüzde 2.19 olarak uygulanıyor. İNG Bank'ı tercih edenler için faiz oranı yüzde 2.14 seviyesinde. Uzun vadeli kredi kullanımında Şekerbank yüzde 2.09 ile Garanti ise yüzde 2.21 faizle kredi veriyor. Denizbank kredi faiz oranı yüzde 2.40, Burgan Kredi faiz oranı ise yüzde 2.99 bandında. 

FAİZLER DÜŞECEK Mİ?

Konut kredisinde uygulanan faiz oranlarına dair yeni kampanyaların gelmesini bekleyenler var. Özellikle 0.99 faiz oranı için beklemede olan vatandaşlar Merkez Bankası'nın Ocak 2022 PPK faiz toplantısından çıkacak kararı ve daha sonra bankaların atacakları adımları takip edecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@