Maketten Konut Alan Mağdurlar İçin Tapuda Otomatik Şerh Formülü Geliyor!

Maketten Ev Satışını Araştırma Alt Komisyonu TBMM çatısı altında araştırmalarını sürdürürken milyonlarca konut mağduru ise meclisten gelecek müjdeli bir haberi beklemeye başladı.

EMLAK HABERLERİ 08.12.2019 - 15:05 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Maketten Ev Satışını Araştırma Alt Komisyonu TBMM çatısı altında araştırmalarını sürdürürken milyonlarca konut mağduru ise meclisten gelecek müjdeli bir haberi beklemeye başladı. Üzerinde çalışılan son formül ise tapuda otomatik şerh formülü oldu. Detaylar haberimizde...

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin dert sahibi olmasına neden olan konut dolandırıcılığı hakkında meclis çatısı altında özel bir komisyon kurulmuştu. 



Özellikle de maketten konut satışı konusunda yaşanan mağduriyete değinen komisyon yapmış olduğu incelemeler sonucunda yeni bir formülü öne sürdü. 



DENETLENEN ŞİRKETLER EVLERİ TESLİM EDEMEYECEK KONUMDA! 



Konu hakkında ilk olarak Maketten Ev Satışını Araştırma Alt Komisyonu TMSF ve Ticaret Bakanlığı ile temasa geçti. 



Bu görüşmelerde İstanbul’da yer alan tek bir firmanın dahi 353 derdest dava, 812 icra davası ve 1046 karara bağlanmış dava ile muhatap olduğu vurgulandı.



Türkiye genelinde binlerce vatandaşın ne yazık ki benzer sorunlar nedeni ile mahkemelere başvuruda bulunduğu belirtilirken İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucunda bazı şirketlerin ticaret sicilinde kayıtlı adreslerinde “gayri faal olduklarını” yani izlerini kaybettirdikleri ortaya çıktı. 



Yine pek çok şirket için ise sözlerini verdikleri evleri teslim edemeyecek veya geri ödeme yapamayacak durumda olduğu belirlendi. Yani vatandaş için tüm kapılar kapandı. 



DEVLET GARANTİSİ İLE KONUT SATIŞI YAPILDI! 



Pek çok kampanyada satıcıların güven sağlamak amacı ile “projelerin devlet güvencesinde olduğu ve tamamlanmama riskinin olmadığı” sözü verildiği ortaya çıktı. Raporda sorunun çözümü için önerilen maddeler ise şu şekilde sıralandı;



Ön ödemeli konut satışı sözleşmelerine tapu siciline otomatik şerh mekanizması getirilmesi ve bu tür sözleşmeler için özel bir koruma sağlanması. Satıcı lehine kat irtifakı tesis edilmeksizin ön ödemeli konut satışına başlanmasının engellenmesi.



Resmi şekilde sözleşme akdedilmesine ilişkin masrafların düşürülmesi.



Teminat yöntemlerinden biri olan “bina tamamlama sigortası”nın yaygınlaştarılması amacıyla Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve sigorta şirketleri ile birlikte alt yapı geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması.



Uzun vadede bina tamamlama sigortasının tek teminat türü olarak zorunlu hale getirilmesi.



Ön ödemeli konut satışı yapacak şirketlere iş bitirme veya sermaye sınırlamaları getirilerek inşaat tecrubesi ve sermaye yeterliliği olmayan şirketlerin ön ödemeli konut satışı yapmasının engellenmesi.



Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@