Maliye Bakan Yardımcısı Yüksek Faize Rest Çekti! Daha Önce Olmadı Bu Sefer Kararlıyız

Ekonomide uygulanan yeni politika hakkında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati açıklamalarda bulundu. Nebati konuşmasında düşük faiz uygulamasının devam edeceğini vurguladı.

Finans 26.11.2021 - 09:44 26.11.2021 - 09:44 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın Eylül, Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilen PPK toplantısında almış olduğu faiz indirimi kararları piyasalarda şok etkileri oluşturmuştu. Döviz kuru yükselmiş altın fiyatları da çıkmıştı. Ayrıca döviz kurunun enflasyon etkisi de kendisini gösterdi. Yaşanan bu sürece ve bundan sonraki dönem için atılacak adımlara ilişkin yeni açıklama geldi. 

MALİYE BAKAN YARDIMCISINDAN FAİZ AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati faiz alanında atılan adımları yorumladı. 

Kendisine ait sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Bakan Yardımcısı faiz indirimlerinin devam edeceği sinyalini verdi. Nebati paylaşımlarında düşük faiz politikasının daha önceki dönemlerde de uygulanmaya çalışıldığını ancak büyük bir itiraz geldiğini söyleyerek bu defa kararlı olunduğunun mesajını verdi. 

Paylaşımlarında Türkiye Ekonomi Politiğini tüm ezber ve önkabullerden kurtulması gerektiğini ifade eden Nebati bilimsel veriler ışığında konunun netleştirilmesi gerektiğini söyledi. Türk ekonomisinin sadece döviz kuru üzerinden değil daha geniş bakış açısıyla ele alınması gerektiği ifade edildi. 

Ekonomi adına yapmış olduğu paylaşımlarında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati ayrıca şu açıklamalarda bulundu. 

"Sadece faiz ve döviz kuru ikilisini esas alan bir makroekonomik yaklaşım yerine düşük faiz yüksek üretim hacmine dayanan temel politika ekseninde yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük cari açık ve düşük dış borç hedeflenmektedir."

KUR BASKI AZALTILACAK

Nureddin Nebati ekonomi değerlendirmesinde düşük faizin avantajı ile ihracat artışı elde edileceğini söyledi. Bu alanda elde edilen gelirin ise ithalatın en önemli kalemlerinden olan hammadde ve ara malı yatırımlarına yönlendirileceği açıklandı. Bu sayede hem enflasyonun düşeceği hemde kur baskısının azaltılacağı ifade edildi. 

Maliye Bakanı Nebati paylaşımlarının devamında ise enflasyonun sadece Türkiye için küresel bir sorun olduğunu söyledi. Salgının tedarik zincirlerini kırdığını ifade eden Nebati, bu durumun küresel çapta emtia, enerji ve navlun fiyatlarının fahiş oranlarda işlem görmesine neden olduğunu söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@