Maliye Bakanı Açıkladı Dolara Bir Şok Daha! TL'nin Cazibesini Artıracak Yeni Enstrümanlar Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den dolar kurunun geleceğine ilişkin yeni açıklama. Dolar TL'de sert düşüşe neden olan kur korumalı vadeli mevduata benzer seçeneklerin geleceğini açıkladı.

Finans 04.01.2022 - 11:43 04.01.2022 - 11:43 Mustafa Karagöz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 2022 yılında dolar kurunun geleceğini doğrudan etkileyecek olan açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati konuşmasında kur korumalı vadeli mevduat hesap sistemi hakkında seon verileri açıklarken bunun yanında bu sisteme benzer yeni enstrümanların geleceğini açıkladı. 

NUREDDİN NEBATİ'DEN DOLAR KURU İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli'nin detayları hakkında konuştu. 2022 yılı içerisinde ekonomide atılacak adımlara dair bilgi veren Bakan Nebati, yeni ekonomi modelinin hedeflerinden bahsetti. Yeni sistemin üretim ve istihdamın büyütülmesi ve ihracatın artırılarak cari açığın düşürülmesi amacını taşıdığını ifade eden Bakan Nebati, ilk olarak finansal istikrarın sağlanması için adımlar atılacağını söyledi. Bakan Nebati güvenli yatırım ortamının tesis edilmesinin önemli olduğunu ifade etti. 

Nureddin Nebati kısa vadede atılan ekonomik adımları da hatırlatarak "Kur korumalı TL mevduat hesabı", ihracatçılara "Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satımı" gibi araçların uygulmaya girdiğini söyledi. Bir diğer düzenlemede altın olurken bu dönemde yastık altında kalan altın kullanımları için hurda altın değerlemesinde kullanılacak asgari milyem değerlerinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. 

YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

Maliye Bakanı kur korumalı vadeli mevduat sisteminin henüz başında olunmasına rağmen ilginin yüksek olduğunu ifade ederken son rakamın 84 milyar TL olduğunu aktardı. Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 Aralık açıklamasından sonra döviz kurunun düştüğünü ifade eden Bakan Nebati, beklentileri iyi yönlendirmenin döviz kuru üzerindeki etkisine değindi. 

Yeni dönemde yeni düzenlemeler geleceğini ifade eden Bakan Nebati "Döviz kurunun enflasyon üzerindeki geçişgenliği hepinizin malumudur. Bu sistemde, beklentileri iyi yöneterek ve Türk lirasının cazibesini artırıcı yeni kur korumalı mevduat hesabı gibi enstrümanlar geliştirerek enflasyonu azaltacağız." açıklamasında bulundu. 

SON GÜNLERDE DOLARDA YAŞANAN ARTIŞ

Döviz kuru hakkında yapmış olduğu konuşmasının sonunda döviz kurunda son günlerde yaşanan fiyat artışları hakkında da konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Açıkladığımız aksiyon adımlarının etkisiyle bu geçiş sürecinde gerçekleşen dalgalanmaların zaman içinde azalmasını ve kurda istikrarlı bir seyir oluşmasını bekliyoruz." dedi. Bakan Nebati alınan tedbirlerin 2022 yılında daha net görüleceğini de sözlerine ekledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@