Maliye Bakanı Albayrak'tan 2019 Kasım Ayı ve Yılsonu Enflasyon Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamasında enflasyon rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu.

EMLAK HABERLERİ 03.12.2019 - 11:31 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamasında enflasyon rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Aralık ayı ve 2019 yıl sonu enflasyon rakamlarını değerlendiren Bakan Albayrak hedeflerin tutturulacağını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) gün içerisinde yayımladığı bir duyuru ile 2019 yılı Kasım ayı enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. TÜİK'in resmi internet sitesi üzerinden yapılan bilgilendirme duyurusunda, enflasyon oranlarının 2019 yılı Kasım ayında arttığı ifade edildi. Bu kapsamda Eylül ve Ekim aylarında yaşanan düşmenin ardından Kasım'da enflasyon yükselmiş oldu. Ayrıca enflasyon rakamları Kasım ayında yaşanan yükselme ile yeniden çift haneli seviyelere ulaştı.MALİYE BAKANI ALBAYRAK'TAN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlar ile enflasyon oranlarını değerlendirdi.Bakan Albayrak bu konuya yapmış olduğu paylaşımında, Kasım ayında yükselen enflasyon rakamlarına vurgu yaparken olumlu gelişmelerin devam ettiğini ifade etti. Açıklamalarında ayrıca yıl boyunca yakanan düşme oranını hatırlatan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şu ifadeleri kullandı."Enflasyon YEP projeksiyonlarımıza paralel olarak Kasım ayında bir miktar yükseldi ve %10,56 oldu. Görünümdeki iyileşme sürüyor. Yılbaşından bu yana tüketici enflasyonunda 10 puana yakın düşüş yakaladık. Enflasyonla mücadelede güçlü duruşumuzu sürdüreceğiz. Dengelenme sürecinde kurda yakalanan istikrar, gıda arzındaki artış, ithalattaki düşüş, enflasyondaki olumlu görünümü sürdürüyor. Ayrıca tüketici fiyatlarında, ÜFE kaynaklı baskı da oldukça azalmıştır. Bu tablo, yılı %12 hedefinin altında kapatabileceğimizi göstermektedir."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@