Maliye Bakanı Elvan Dolar Kuruna El Attı! İşte O Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan döviz kuru ve doların yükselişine dair ortaya atılan bazı iddiaları yalanladı, konuya dair açıklamalarda bulundu.

Gündem 12.11.2021 - 11:44 12.11.2021 - 11:44 Mustafa KARAGÖZ

Dolar kuru, Türk Lirası karşısında yükselmesine haftanın son işlem gününde de devam etmişti. Piyasalar için kritik nokta olan 10.00 TL sınırına ulaşan dolar kuru haftanın son işlem gününü 9.98 TL bandından açmıştı. 

Kurda oluşan yeni yükselme eğilimi ile daha önceden dile getirilen bazı iddialar yeniden konuşulmaya başlandı. İhracata dönük ortaya atılan ve dolar kurunun yükselmesinin desteklendiğine dair iddialara ise resmi açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan'dan geldi. 

LÜTFÜ ELVAN'DAN SON DAKİKA DOLAR AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan açıklamasında, ihracatın desteklenmesi adına dolar kurunun yükseltildiğine dair ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

Meclis Plan Bütçe Komisyonunda, Maliye Bakanlığı bütçe sunumu sırasında konuşan Bakan Elvan iddialar hakkında "Hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla, yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil" açıklamasında bulundu. Elvan konuşmasının devamında Türkiye'de dalgalı kur rejiminin olduğunun altını çizerken dolar kurunun değerinin piyasa tarafından belirlendiğini söyledi. 

TBMM PLAN BÜTÇE KOMİSYONUNDA KONUŞTU

Dolar kuru konusunda yaptığı konuşmasını, piyasa faizlerinde, varlık fiyatlarında, döviz kurunda ve beklentilerde yaşanan hareketliliğin farkındayız diyerek devam eden Bakan Lütfü Elvan "Tüm bu unsurlar, entegre bir şekilde enflasyon görünümünü şekillendiriyor, dolayısıyla, burada, hiçbir ilgili dinamiğin göz ardı edilemeyeceği kanaatindeyim. Küresel konjonktür ve yurt içi enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor." açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@