Maliye Bakanı İle Görüşen Konut Sektöründen Değerlendirme! Konut Fiyatları Düşecek Mi, Yeni Önlemler Alınacak Mı?

Konut sektörünün temsilcileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün bir araya geldiler. Yapılan görüşmenin ardından sektör temsilcileri çeşitli değerlendirmeler yaptılar.

Emlak Haberleri 16.05.2022 - 18:47 16.05.2022 - 18:47 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete” programı kapsamında farklı sektörlerin temsilcileri bir araya gelmeye devam ediyor. Bugün konut sektörü temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Nebati konut fiyatlarındaki artışlara ilişkin sektör temsilcileri ile fikir alışverişinde bulundu. Gerçekleştirilen görüşmeyi konut sektörünün temsilcileri değerlendirdiler.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Bakan Nebati ve ekibi ile konut sektöründeki gelinen son durumu değerlendirdik. Oldukça geniş konulara değinme imkanımız oldu. Arsa sahipliğinde yapı malzemelerine, finansmandan vergilere kadar çok çeşitli konularda taleplerimizi dile getirdik. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışları ile arsa maliyetlerinin yüksekliğini görüştük.” dedi.

Konut fiyatlarının yükselmesinin de toplantıda gündeme geldiğini söyleyen Mehmet Kalyoncu, “Konut fiyatlarının yükselmesine dair ilan sitelerinde bu yönde hareket edenler tespit edilmiş. Bunlarla alakalı olan Maliye Bakanlığı’nın çok ciddi bir tavır aldığını gördük. Bu bizim için oldukça sevindirici. Biz üreten firmalar olarak eleştirilere maruz kalıyoruz ama konunun bizimle ilgisi yok.” ifadelerini kullandı. 

Arsa maliyetleri konusuna dair de değerlendirme yapan Mehmet Kalyoncu, “Konut maliyetlerinde en büyük girdi arsadır. Eğer erişilebilir konut istiyorsak erişilebilir arsa olmalıdır. Bir mekanizma oluşturulup erişilebilir arsa üretilirse konut üretiminin de önü açılacaktır. Böylelikle arz noktasında bir sorun kalmayacaktır.” şeklinde konuştu. 

SORUN BEKLENTİ ENFLASYONU

Toplantı sonrasında açıklama yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ise, “En temel mesele enflasyonun maliyet enflasyonundan daha yüksek bir seviyeye gelmesidir. Yüzde 69,9’luk Nisan enflasyonunun içerisinde yarısından çoğunu beklenti enflasyonu oluşturuyor. Toplumsal anlamda beklentilerin ve buna bağlı fiyatlamanın bozulduğu toplantıda vurgulandı. Şu anda konut fiyatları maliyetlerin gerisinden geliyor. Hedefimiz hep beraber aşırı artan enflasyonun önüne geçmek. Konut fiyatlarını da kira fiyatlarını da bu kapsamda değerlendiriyoruz. Toplantıda yapı malzemelerinin kontrollü bir fiyatlama davranışını ortaya koymak konusunda değerlendirme yapıldı.” dedi.

DERDİMİZ FİYATLARIN DAHA FAZLA ARTMASINI ENGELLEMEK

Konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceği konusunda bir değerlendirme yapan Altan Elmas, “Konut fiyatlarının düşeceğini beklemek doğru değil. Bizim derdimiz de zaten fiyatları düşürmek değil, fiyatların artışını engellemek. Devlet de konut sahibi olmayanlara konut alabilmeleri için bir kredi mekanizması ortaya koydu. Bunu biz de önemsiyoruz. Bizim üzerimize düşen buna destek vermektir.” ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARI DAHA FAZLA ARTMAZ

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da görüşmeyle alakalı olarak, “Sektördeki tüm sıkıntıları çok geniş bir perspektif ile ele aldık. Arazi geliştirilirse fiyatların geriye gelebileceğinin üzerinde duruldu. Fiyat artışlarında ana etken arsa ve emtia fiyatlarındaki yükselişlerdir. Ben buna rağmen konut fiyatlarının daha fazla artmayacağını düşünüyorum. Fiyatlar bu seviyelerde kalacaktır.” dedi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@