Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan KDV İndirimi Açıklaması! İşte Yararlanacak Sektörler Ve İndirim Oranları!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bir son dakika açıklaması yaparak bazı KDV indirimlerinin süresinin 2 ay daha uzatıldığını duyurdu. Hangi KDV indirimleri uzatıldı?

Finans 29.07.2021 - 21:31 29.07.2021 - 21:40 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan KDV indirimi müjdesi geldi. Bakan Elvan sosyal medya aracılığı ile yaptığı açıklama ile 1 yıldır devam eden ve Temmuz ayının sonunda süresi dolacak olan bazı KDV indirimnlerinin sürelerinin 2 ay daha uzatıldığını duyurdu. 

KDV İNDİRİMİ MÜJDESİ AÇIKLANDI

Hazine ve  Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın çok geniş kesimleri etkileyecek olan KDV indirimi müjdesi sevinçle karşılanırken Bakan Lütfi Elvan yaptığı açıklamada, “Salgından olumsuz etkilenen sektörlerimizi desteklemek amacıyla konaklama, yeme – içme, ulaşım, işyeri kıiralama ve diğer hizmetlerde son 1 yıldır uygulamış olduğumuz KDV oran indirimlerinin süresini 2 ay daha uzatıyoruz.” dedi.

lütfi elvan kdv indirimi açıklaması

HANGİ SEKTÖRLERDE HANGİ KDV İNDİRİMLERİ DEVAM EDİYOR?

Uzun bir süredir uıygulanan KDV indirimleri kapsamında işyeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarından düzenlenen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri, güzellik salonlarında verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı gibi hizmetlerde yüzde 18 KDV uygulaması yüzde 8'e düşürülmüştü. 

Yüzde 18'den yüzde 8'e indirilen KDV uygulamasının yapılamaya devam edileceği hizmetler şöyle olacak:

“Ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri, halı ve kilim yıkama hizmetleri, bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, evde kullanılan elektrikli cihazların bakım ve onarımı, tüketici elektroniği ürünlerinin bakım ve onarımı, müzik aletlerinin bakım ve onarımı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, bazı yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), yolcu taşımacılığı hizmetleri”

KDV oranı yüzde 1'e düşürülen ve 2 ay daha bu uygulamanın devam edeceği hizmetlerin bazıları şöyle olacak:

“Sinaema, tiyatro, opera, müze giriş ücretleri, kahvehane, çay bahçesi, çay ocağı, pastane, lokanta, otel, motel, pansiyon, konaklama tesisleri, kır kahvesi, kafeterya, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler”

KDV İNDİRİMLERİ 30 EYLÜL 2021'E KADAR GEÇERLİ OLACAK?

İlgili KDV indirimlerinin süresinin 30 Eylül 2021 tarihine kadar devam ettirilmesi bu karar ile kesinleşmiş oldu. Salgından olumsuz etkilenen sektörler bu  KDV indirimi avantajlarını 2 ay süre ile kullanmaya devam edebilecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@