Maliye Bakanı Nebati Müjdeyi Verdi! Çiftçilere Düşük Maliyetli Mazot

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gıda fiyatları ve üretim alanında atılacak yeni adımlara ilişkin konuşmasında çiftçiler için düşük maliyetli planlamalar yapıldığını söyledi.

Gündem 22.02.2022 - 12:34 22.02.2022 - 12:34 Mustafa Karagöz

Maliye Bakanı Nebati konuşmasında 2022-2024 orta vadeli program çerçevesinde gıda arz güvenliğinin sağlanacağını söyledi. Fiyat istikranının sağlanması adına tarım arazilerinin korunmasının yanında bu arazilerin en etkin şekilde kullanılması çalışmaların süreceği bilgisini verdi. 

BAKAN NEBATİ'DEN ÇİFTÇİLERE MALİYET MÜJDESİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuşmasının devamında ise hem düşük maliyet açıklamasında hemde üreticilerin ürünlerine satışlarına ilişkin de planlanan düzenlemeler hakkında son durumu paylaştı. 

Nureddin Nebati bu konuda "Tarımsal üretim planlamasına katkı sağlanması, fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi, çiftçinin ürettiği ürünü değer fiyattan satabilmesi, sanayinin ihtiyaç duyduğu kalitede ürünü tedarik edebilmesi için tarım, sanayi entegrasyonunu sağlamaya yönelik çiftçi ve sanayicinin yazılı akite olan güvenini artıracak sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştirilecek" ifadelerine yer verdi. 

Maliye Bakanı bu açıklamasının hemen ardından ise yine orta vadeli dönem içerisinde tohum, gübre, yem, ilaç ve mazot gibi girdi maliyetleri için yeni uygulamaların devreye gireceğini söykedi. Bu kalemlerin dışında bakanlık üreticilerin finansman yükünü hafifletici, teknoloji odaklı dönüşüm sağlanacağını ifade etti. 

Maliye Bakanı son olarak üreticilere verilen destekler kapsamında muhalefet partilerinden gelen bir soru önergesine yanıt verdi. Bakan Nebati üreticilerin desteklenmesi adına 2022 2024 dönemleri arasında ekilebilir ve sulanabilir alanların artırılması için yatırımların artırılacak süreceğini bildirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@