Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den İlginç Enflasyon Çıkışı! Türkiye'de Enflasyon Ne Zaman Düşecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dikkat çeken bir enflasyon açıklaması yaptı. İş dünyasına ve vatandaşlara seslenen Bakan Nureddin Nebati enflasyonun uzun bir konuşulacağını söyledi.

Finans 24.04.2022 - 18:34 24.04.2022 - 18:34 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de son aylarda çok ciddi bir enflasyon sorunu yaşanmaya başlandı. Dünyadaki enflasyon rakamları ile karşılaştırıldığında en yüksek enflasyonla karşılaşan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de hükümet yetkilileri küresel enflasyona dikkat çekiyorlar. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yine benzer bir enflasyon açıklamasına daha imza attı. 

ENFLASYONU KONUŞMAYA DAHA UZUN SÜRE DEVAM EDECEĞİZ

Enflasyon için küresek bir problem tespiti yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonun küresel bir problem olduğunu artık herkes biliyor. Yüksek enflasyon ile tüm dünya uğraşmak zorunda kalıyor. Biz bu enflasyon meselesini daha uzun süre konuşmak zorunda kalacağız. Sadece Türkiye olarak konuşmayacağız, tüm dünyada ekonomi denilince ilk konu enflasyon olacak.” dedi.

ENERJİ VE GIDA FİYATLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Fiyat artışlarına dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yüksek fiyat artışları ile muhatap olabiliyoruz. Bunu da başta enerji ve gıda fiyatlarında görüyoruz. Tedarik zincirinde aksamalar oldukça fiyatlamalar kötüleşiyor. Neden böyle oluyor? Çünkü üretim düşüyor ve maliyetler artıyor. Bundan dolayı da fiyatlar yükseliyor. Siz ne yaparsanız yapın bununla karşılaşmak durumundasınız.” ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ ÖRNEĞİ VERDİ

Avrupa otomotiv sektörünü örnek gösteren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Avrupa Birliği ülkelerinde otomotiv sektörü en çarpıcı örnek oluyor. Son 9 aydır bu sektör daralıyor. Fiyat artışları ise hız kesmiyor. Çünkü üretici enflasyonu rekor üzerine rekor kırıyor. Bunun doğal sonucu da fiyatlara yansıyor ve otomobil satışları düştüğü için piyasa daralıyor. Biz böyle bir sorun yaşamadık.” şeklinde konuştu.

SORUNLARA KALICI ÇÖZÜM BULMAK İÇİN ÇALŞIYORUZ

Türkiye’de ekonominin kontrol altında olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Türkiye olarak bazı ekonomik problemlerimizin olduğunu kabul ediyoruz. Bu sorunları görmezden gelip halının altına süpürmeye niyetimiz yok. Kalıcı çözümler üretip ekonomiye hız kazandırmaya gayret ediyoruz. Kimsenin herhangi bir endişesi olmamalıdır. Gerektiğinde ecdadımız gibi gemileri karadan yürütürüz ama yolumuzdan asla sapmayız.” dedi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@