Maliye Bakanından Memur Ve Emekliler İçin Ek Zam Açıklaması! Memur Ve Emekli Maaşları Artacak Mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den memur ve emekliler için ek zam açıklaması geldi. Memurlara ve emeklilere ek zam verilecek mi? memur ve emekli maaşları ne kadar artacak?

Maliye Bakanından Memur Ve Emekliler İçin Ek Zam Açıklaması! Memur Ve Emekli Maaşları Artacak Mı?

Türkiye'de yüksek enflasyon nedeniyle çok sayıda vatandaş zor durumda kalmaya devam ediyor. Asgari ücretli çalışanlara yüzde 50 oranında zam yapılması memurların ve emeklilerin iştahını kaberttı. Memurlar ve emekliler hükümetten ek zam için beklenti içerisine girerken bu konuda en yetkisili isimlerden birisi olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklamalarda bulundu. Memurlara ve emeklilere ek zam yapılacak mı, memur ve emekli maaşları artacak mı?

MEMUR MAAŞLARINA EK ZAM YAPILACAK MI?

Memur ve emekli maaşları için ek zam talebi ile alakalı olarak konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Türkiye'nin ekonomik ortamında sabit gelirlilerin hak ve hukuklarını koruyacak ek tedbirler almamız gerekiyor. Bu konuda kararlılığımızı ve niyetimizi asgari ücret zammı ile ortaya koyduk. Memurlarımıza da asgari ücret tutarı kadar gelir vergisi ve damga vergisi muafiyeti getirerek maaşlarında ek artışlar yaptık. Ücretliler için gereken adımlar hükümetimiz tarafından atılmıştır." dedi.

EMEKLİLERE EK ZAM VERİLECEK Mİ?

Emekli maaşlarına ek zam konusuna da değinen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Emeklilerimizin ek zam talebi olduğunu biliyoruz. Bu konuda ilgili bakanlıklarımızın ilgili birimleri çalışma içerisindedirler. Emekli maaşlarına nasıl bir katkı yapılabilir, hangi artışlar hangi miktarlarda uygulanabilir konsuunda yoğun bir çalışma sürüyor. Tüm bu çalışmalar nihayetlendirildikten sonra yapılacak olan maaş iyileştirmeleri tüm emekli vatandaşlarımızı memnun edecektir. Ben şahsen emekli vatandaşlarımızın alım gücünü arttıracak bir maaş iyileştirmesi olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Memurlar ve emekliler ek zam konusunda büyük bir beklenti içerisinde olmaya devam ediyorlar. Emekli birlikleri en düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesini talep etseler de böyle bir düzenlemenin yapılmasına kulislerde pek ihtimal verilmiyor. memurlar ise ek zam konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kadar taleplerini iletmişlerdi. Ancak yapılan son değerlendirmelere göre memur maaşlarına yuapılacak olan tek zam, dün gece TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa teklifi ile memur maaşlarının asgari ücret kadar kısmından gelir ve damga vergisi alınmaması olacak. Bunun da memur maaşlarını 250 TL ile 300 TL arasında artmasını sağlaması bekleniyor.

SONRAKİ HABER