Maliye Bakanlığı Resmi Gazete İle Duyurdu! Tapu Harcı Ödeyen, Ev Alıp Satan, Konut Kredisi Çeken Herkesi İlgilendiriyor

16 Kasım tarihli Resmi Gazete ile Hazine ve Maliye Bakanlığı kritik bir düzenlemeye imza attı. Son 10 sene içerisinde ev alıp satan, tapu harcı ödeyen, konut kredisi çekenler para cezası gelebilir!

Emlak Haberleri 16.11.2021 - 09:08 16.11.2021 - 09:09 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2021/529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536) 16 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Yayımlanan atama kararnamesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesine 1.271 vergi müfettişi ve vergi başmüfettişi ataması yapıldı. 

Yapılan atamalar daha önce açıklanan vergi denetimlerinin artması anlamına geldiği için büyük önem taşıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından özellikle de konut alım satım işlemlerinin mercek altına alınacağı, geriye dönük son 10 senelik tüm gayrimenkul alım satım işlemlerinin titizlikle inceleneği, rayiç bedel üzerinden satış göstermek sureti ile düşük tapu harcı ödeyen kişilerin tespit edilebileceği uyarısı geldi. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI ATAMA KARARNAMESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN İMZALANDI! 

16 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2021/529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536) kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere 1.271 vergi müfettişi ve vergi başmüfettişi ataması yapılmış oldu. Söz konusu atama kararnamesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanırken bir süre önce gündeme gelen vergi denetimleri için ilk adım atılmış oldu. 

atama kararları-2

SON 10 SENE İÇERİSİNDE EV ALIP, SATANLAR, KONUT KREDİSİ ÇEKENLER DİKKAT! RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN SATIŞ GÖSTERMEK SUÇ MU?

Pek çok kişinin bilmeden, bazı kişilerin ise düşük tapu harcı ödemek için bilerek yapmış oldukları rayiç bedel üzerinden satış göstermek işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mercek altına alınacak. Daha öncede yapılan uygulama ile binlerce kişiye izah daveti mektubu gönderilmiş, vergi dairelerine çağrılan kişilere pişmanlık hakkı sunularak ceza ödemeden tapu harcı bedelini düzeltme imkanı sunulmuştu. 

maliye-bakanlığı-para-cezası

TAPUDA EVİN DEĞERİNİN AZ GÖSTERİLMESİ, RAYİÇ BEDEL FARKI TAPU HARCI CEZASI NASIL TESPİT EDİLİR?

Yeni görev alan vergi müfettişleri denetimleri arttıracak. Bakanlık bünyesinde bankalar ile kurulan ortak ekranda tüm konut kredisi işlemleri tek tek mercek altına alınacak ve satış bedelini çekmiş oldukları konut kredisinden daha düşük gösteren kişiler tespit edilerek aradaki farkın izahı istenecek. Tapu satış bedelinin düzeltilmesi için imkan sunulacak tapu harcı pişmanlık beyannamesi doldurulacak. Ev alan ya da satan kişiler böylelikle az ödedikleri tapu harcının gerçek tutarını ödeyecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@