Maliye Bakanlığı'ndan Kredi Hamlesi! Herkes Kullanamayacak Değişiyor

Maliye Bakanlığı ve BDDK'nın ortak adımı ile ihtiyaç kredilerine yeni düzen geliyor. Kullanımı çok artan kredilerde taksitlerin düşürülmesi planlanırken sınırlama kredi limitlerine de uygulanacak.

Maliye Bakanlığı'ndan Kredi Hamlesi! Herkes Kullanamayacak Değişiyor

Bireysel kredi kullanımlarının artmasının ardından Maliye Bakanlığı harekete geçti. Kredi özelliklerini değiştirilmesini planlayan Maliye Bakanlığı ve BDDK kredi kartı ödemelerinde de asgari ödeme tutarının artırılmasını sağlayacak.

KREDİ KULLANIMI VE BORÇLAR HAT SAFHAYA ULAŞTI

Pandemi sürecinin en önemli etkisi ekonomi alanında oldu. Pandemi ile birlikte üretim durması, ham madde maliyetlerinin artması ve tedarik zincirinin düzgün işlememesi ekonomi için ciddi sorun oluşturdu. Bu dönemde enflasyon oranları çok yüksek seviyelere çıkarken hükümet çeşitli destekler ile vatandaşların yanında olmaya çalıştı.

Ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği gibi desteklerin kesilmesi ise özellikle yaz döneminde işi olmayanların krediye yönelmesine neden oldu. Bu süreçte sadece işsizler değil toplumun önemli bir kısmı kredi başvurusunda bulundu. Onaylanan krediler ise milyonlarca kişinin kredi kullanmış olması anlamına geldi.

bireysel kredi

2020 yılına göre her kredi türünün çok daha fazla kullanılmış olması Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın harekete geçmesine neden oldu.

Haziran ayı itibariyle açıklanan son verilerde kredi kullanımlarının son bir yıldaki değişimi gözler önüne serildi. Bireysel kredi kullanımı 21.11 artışla 707.1 milyar TL'ye ulaşırken aslan payı 414.9 milyar TL ile ihtiyaç kredisinde oldu.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI VE BDDK HAREKETE GEÇTİ

Sözcü'de yer alan habere göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi konusunda harekete geçti. Son olarak Maliye Bakanı Elvan yaptığı bir açıklama ile bireysel kredilerde ciddi bir artış olduğunu, sınırlandırılma çalışmaları yapıldığını söyledi. Bu süreçte ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kredi başlığı üzerinde çalışmalara başladığı bilgisi verildi.

bireysel kredi 2

36 AY VADE 18 AYA DÜŞÜRÜLECEK

Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Maliye Bakanlığı ile BBDK'nın çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Henüz resmi açıklama olmadığını hatırlatan Babuşcı kredi düzenlemesinin 1 ay içerisinde bankalara tebliğ edileceğini söyledi.

Bireysel Kredi Artışı Sınırlandırılacak

Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu açıklamasında “Enflasyondaki yükselişi durdurabilmek için bankaların yıllık bireysel kredi artışını yüzde 15 ile sınırlandıracakları belirtiliyor” bilgisini paylaştı.

36 Ay Vade 18 Aya İniyor

İhtiyaç kredilerinde yapılacak düzenleme ile 36 ay olarak uygulanan taksit sayısının 18 ay olarak değiştirileceğini söyleyen Prof. Dr. Şenol Babuşcu kredi kartı ile ilgili de düzenleme olacağını söyledi.

Kredi kartlarında şuan da uygulanan yüzde 20'lik asgari ödeme tutarı artırılacak.

SONRAKİ HABER