Maliye Bakanlığı'nın Açıklaması Şok Etkisi Yaratmıştı! Dolar, Euro Ve Gram Altın Aynı Yere Geri Döndü!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın akşam saatlerinde yaptığı ekonomik tedbir açıklaması ile düşen döviz kurları Gelire Endeksli Senet duyurusu ile yeniden toparlandı. Dolar ve euro kaç TL oldu?

Finans 09.06.2022 - 23:39 09.06.2022 - 23:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde çok hareketli bir akşam geride kaldı. Akşam saatlerinin başlangıcında Hazine ve Maliye Bakanlığı bir açıklama yaparak enflasyon ve döviz kurlarındaki yükselişlere dair bazı tedbirler silsilesi alınacağını ve ilk tedbirin de bu akşam açıklanacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın hemen ardından döviz kurlarında sert bir düşüş gerçekleşti. Açıklama öncesinde dolar kuru 17,21 TL'den işlem görürken bir anda 16,80 TL'ye kadar geriledi.

GELİRE ENDEKSLİ SENET DUYURUSU

Akşam saatleri boyunca Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hangi tedbiri açıklayacağı merak edildi. Uzun bir bekleyişin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelire Endeksli Senet (GES) duyurusu yaptı. Gerçek kişilerin yararlanabilecekleri bu yeni ürün ile yatırımcılara yeni bir kaznaç yolu verildiği ilan edildi. Ancak bu üğrünün ne kadar getirisinin olacağına dair açıklamanın daha sonra yapılacağı ilan edildi. Bu gelişme döviz kurlarında hemen etkisini gösterdi.

DOLAR KURU KARŞISINDA TÜRK LİRASI KAZANÇLARINI GERİ VERDİ

Gelire Endeksli Senet açıklamasının ardından dolar kuru 17,22 TL seviyesine kadar sert bir yükseliş hareketi gerçekleştirdi. Ardından önce 17,20 TL'ye sonra da 17,09 TL'ye kadar gerileme gerçekleşti. Dolar kuru haberin yazıldığı saat itibariyle 17,15 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

döviz kurları

döviz kurları 2

EURO KURUNDA GENİŞ BANT HAREKETİ

Euro kurunda da benzer bir görüntü hakim oldu. 17,95 TL'ye kadar gevşeyen euro kuru şu anda 18,34 TL'den işlem görmeyi sürdürüyor.

GRAM ALTIN FİYATI DÜŞÜŞ SONRASI TOPARLADI

Döviz kurlarında çok büyük bir hareketlilik yaşanırken bundan altın fiyatları da etkilendi. Gram altın fiyatı 1.003 TL'ye kadar gevşerken şu anda 1.019 TL seviyesinde işlem görüyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@