Maliyet Artışları Nedeniyle Otomobil Fiyatlarına Yeni Zam Kapıda

Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle maliyetlerde yaşanan artış, otomobil fiyatlarına da zam olarak yansıyacak. Sektör temsilcileri konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Finans 25.04.2022 - 09:22 25.04.2022 - 09:22 Gülşah Konuk Akın

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle fabrikalarda üretim maliyetleri rekor seviyede arttı. Maliyet artışlarının mayıs ayından itibaren otomobil fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor. Otomobil fiyatları ocak ayından beri ortalama %8 artış gösterdi. Bazı markalarda ise artış oranı %20'ye kadar çıktı. Vergi dilimi değişen arabalarda fiyat artışı diğer arabalara göre daha yüksek olduk. Sektör temsilcileri asıl zamlarından mayıs ayından itibaren ve kademeli olarak başlayacağını söylüyor.

YIL SONUNA KADAR FABRİKADAN ÇIKIŞ MALİYETLERİ DE ARTACAK
Üretim maliyetlerindeki artışın otomobil fiyatlarına yansıması bir süredir bekleniyordu. Fakat yapılacak zammın hangi oranda olacağına ilişkin bir açıklama yapılmamıştı.  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Taşıtlar Satış ve Servis Komitesi Meclis üyesi Ziya Alp Gülan, konuya ilişkin açıklama yaptı. 2022 yılının sonuna kadar sadece fabrika çıkış maliyetlerine %25 zam beklendiğini söyleyen Gülan, fiyat artışlarını İTO Nisan ayı meclis toplantısında da gündeme getirdi. 

otomobil-1

Dünya'nın haberine göre; Alp Gülan otomobil pazarının son yıllarda gerilediğini, 2022 yılında da pazarda düşüşün devam ettiğini söyledi ve: "Çip krizine bağlı olarak araç bulunurluk sorunu olduğu için talepteki düşüşü çok algılamadık ama başka bir tehlike çıktı karşımıza. Yeni zamlar. Bu sefer bizden kaynaklanmayan sadece dışarıdaki sorunlar edeniyle yüzde 25'e yakın bir zam beklentisi var" açıklamasında bulundu.

Zamlarda en büyük etkinin Rusya Ukrayna savaşı olduğunu söyleyen Gülan, enerji maliyetlerinin yükseldiğini, lojistik maliyetlerinin arttığını ve küresel enflasyon artışı olduğunu bu nedenle kur artışı olmasa dahi otomobillerin Türkiye'ye %25 zamlı geleceğini açıkladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@