Maliyet Arttı, Yeni Konut Projeleri Rafa Kalktı

İnşaat maliyet endeksi sürekli yükselmeye devam ederken özellikle de demir ve çimento fiyatlarında yaşanan yükseliş inşaatçıların elini kolunu bağladı, yeni konut projeleri beklemeye alındı.

Maliyet Arttı, Yeni Konut Projeleri Rafa Kalktı

Döviz kurunda yaşanan yükseliş inşaat malzemelerinin satış fiyatlarına sürekli olarak zam şeklinde yansımaya devam ederken inşaatçılar yaşanan yükseliş nedeni ile şantiyelerde işe devam etme konusunda sıkıntı yaşıyor. Devam eden projelerde büyük sıkıntılar yaşanırken, yeni konut projeleri ise fiyatların öngörülemez oluşu nedeniyle beklemeye alınıyor.

Özellikle son dönemde demir fiyatları ve çimento fiyatlarına gelen yoğun zam sonrası inşaat sektöründe büyük krizler yaşanmış, İMKON çatısı altında birleşen müteahhitler şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemi yapma kararı almıştı. Konut üretimi sürekli olarak düşmeye devam ederken talebin artması ile beraber ev fiyatlarına da rekor zamlar gelmişti.

YENİ KONUT PROJELERİ İÇİN HAZIRLANAN LANSMANLAR ERTELENİYOR!

Müteahhitler artan inşaat maliyet endeksi nedeni ile önünü görmekte zorlanırken, pek çok yeni konut projesinin de zorunlu olarak rafa kaldırıldığı belirtiliyor. Daha önce açıklanan yeni konut projeleri lansman tarihleri bir bir ertelenirken müteahhitler son derece sert fiyat değişimlerinin yaşandığı ve bu kadar büyük oynaklıkların yaşandığı bir dönemde yeni konut üretimine girmekte zorlandıklarını dile getiriyorlar.

demir fyiatları 7 aralık

İNŞAAT DEMİRİNİN TON FİYATI 12 BİN TL SEVİYESİNİ AŞTI!

Gerek çimento fiyaları gerekse de demir fiyatları yaşanan yükselişten payını alırken inşaat demirinin satış fiyatının 12 Bin TL seviyesini görmesi piyasada yaşanan durumu bir kere daha gözler önüne serdi. İnşaat demirinin dolar kurunda yaşanan yükselişin yanı sıra dış piyasada demir cevherindeki oynaklık nedeni ile de yükseldiği belirtilirken oluşan piyasa koşulları nedeni ile demir tüccarlarının da fiyat vermekte zorlandıkları ve satış yapmamayı tercih ettikleri iddia ediliyordu.

Demir tüccarları sattıkları fiyata demiri yerine koyamadıklarını belirtirken çimento fiyatlarındaki artışta inşaat sektörünün bu iki vazgeçilmez hammaddesindeki yükselişin devam etmesine neden oldu.

YENİ KONUT ÜRETİLMEZSE NE OLUR, 2022'DE EV FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Konut projelerinin bir bir rafa kaldırılması ile beraber yeni konut üretimi büyük darbe alırken konut üretim rakamının azalması ile devam eden kentsel dönüşüm projeleri, yoğun mülteci göcü ve artan nüfusa bağlı olarak konut talebini karşılayamayacağı, bunun da konut fiyatlarında yükseliş etkisi yaratabileceği belirtiliyor.

SONRAKİ HABER