Maliyetler Arıyor Stoklar Azalıyor 2020 Yılında Konut Fiyatları Yüzde 50 Artabilir Değerlendirmesi

Konut sektöründe yaşanan hareketli günler emlak sektörünü oldukça hareketlendirdi. Emlak sektöründe yaşanan bu hareketliliğin en önemli etmeni ise kredi faiz oranlarının düşmesi ve konut stoku nedeniyle fiyatların ucuz olması. Ancak bu durum 2020 yılında değişebilir.

EMLAK HABERLERİ 11.12.2019 - 23:30 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Konut sektöründe yaşanan hareketli günler emlak sektörünü oldukça hareketlendirdi. Emlak sektöründe yaşanan bu hareketliliğin en önemli etmeni ise kredi faiz oranlarının düşmesi ve konut stoku nedeniyle fiyatların ucuz olması. Ancak bu durum 2020 yılında değişebilir.

Ekonomi alanıdna hükümetin atmış olduğu adımlar emlak sektöründe yaşanan canlılığı artırdı. Emlak sektörü 2018 yılının ortalarından itibaren yaşadığı durgunluk dönemini TCMB'nin kredi faiz hamleleri ile sona erdirdi. Merkez Bankası Başkanlığı görevine yapılan yeni atama, ardından faiz oranlarının düşürülmesi sektör için ışık oldu. KONUT KREDİSİ FAİZ HAMLESİ SEKTÖRÜ CANLANDIRDIKamu bankalarının kredi faiz oranlarında yapmış oldukları indirimler sonrasında özel bankaların da bu indirimlere dahil olması, ev almak isteyen vatandaşları teşvik etti. 120 ay ve 180 ay vadeli ev kredileri vatandaşlar için oldukça cazip bulunurken kredi faiz oranlarının yüzde 0.99 ile yüzde 0.98 bandına gerilemesi ilgiyi artırdı. Durma noktasına gelen emlak sektöründe konut stoklarının artması, ev fiyatlarının düşmesi ev almak isteyenler için uygun ortamın oluşmasını sağladı. Bu kapsamda konut kredisi kullanımı son dönemlerde artarken çok sayıda vatanda ev aldı. Ancak uygun koşulların 2020 yılında sona erebileceği ifade ediliyor. Konut kredisi faiz oranlarının bu seviyelerde kalmasına hatta kredi faiz indirimlerinin devam etmesi beklenirken konut stoklarının azalması ev fiyatlarını artırabilir. üMALİYETLER ARTTI, STOKLAR AZALDIEv fiyatlarının artmasına yönelik yapılan değerlendirmelerde ilk etmen olarak stokların azalması görülürken diğer bir etmen ise maliyetlerin artması.Yapı malzemelerinde yaşanan fiyat artışı yeni dönemde yapılacak konut fiyatlarını doğrudan etkileyecek. Bu konuya dair yapılan bazı değerlendirmelerde ise halen satışta olan konutlarda bu maliyetlerin fiayatlara yansıtılmadığı ifade ediliyor. Yeni yapılan konutlarda ve konut stoklarının daha da azalmasıyla bu maliyet oranlarının fiyatlara eklenebileceği ifade ediliyor. Konut fiyatlarında ne kadar zam olur konusuna yapılan değerlendirmelerde ise çeşitli etmenlere bağlı olarak yüzde 10 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda zam yapılabileceği konuşuluyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@