Maliyetler Arttı, Çiğ Süte Bir Zam Daha Geldi!

Son zamanlarda maliyetlerde yaşanan artış nedeniyle çiftçiler, genç hayvanları bile kesilmesi için gönderiyor. Süt arzı ciddi tehlike altında.

Gündem 07.05.2022 - 11:23 07.05.2022 - 11:23 Gülşah Konuk Akın

Hem et fiyatlarında hem de süt fiyatlarında artış devam ediyor. Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklama ile 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere çiğ sütün çiğ süt destek primi hariç litre başına 7,50 lira olacak. Et ve Süt Kurumu da et fiyatlarında %48 zam yapıldığını açıklamıştı. 

Tarım sektörü temsilcisi Eşref Şekerli, et fiyatları ile süt fiyatlarının direkt olarak birbiriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Fiyat artışı girdabından çıkılması için kontrollü bir şekilde dana ithalatı yapılması gerektiğini söyleyen Şekerli: "Hayvancılık tarafından bugün adım atılsa ve yeni bir revizyona gidilse dahi, bunun meyvelerini 26 ay sonra alacağız. En basitinden bir hayvanın gebelik süreci 9 ay. Kesilmesi 16 ay. Bu işi toparlamak uzun süre alacak. Dolayısıyla ortada bir yangın varken, acil müdahale için ithalat şart hale geldi. Hayvan sayımızı artırarak ve çiftçiye daha fazla destek vererek bu problemin üstesinden gelebiliriz" açıklamasında bulundu.

etvesütfiyatlarıarttı

Şartların normal olması durumunda dişi hayvanların kesimle gönderilmesi gerektiğini söyleyen Şekerli, şu anki mevcut koşullarda süt veren hayvanların da mezbahaya gönderildiğini, üreticilerin maliyetleri karşılayamadığını, çiftçilerin ellerinde olan hayvanları mecburen kesime yolladığını, ile arasında kar ile çiftçilerin iş yaptığını söyledi. 

Türkiye'nin haberine göre, Tarım sektörü temsilcisi Eşref Şekerli hayvan sayısının artması için 8 ay ile 12 ay arasında canlı hayvanların ithal edilebileceğini, hayvan sayısının acil olarak artırılması gerektiğini, piyasada dana problemi olduğunu vurguladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@