Maliyetler Arttı: Fiyatlar Büyüdükçe, Evler Küçülüyor!

İnşaat maliyetlerindeki artış yeni konut üretimini sekteye uğrattı. Sektör temsilcileri maliyetler ile mücadele edemedikleri için daha küçük projelere yöneliyor.

Emlak Haberleri 12.04.2022 - 09:39 12.04.2022 - 09:39 Büşra Uluşen

Konut fiyatlarının artmasındaki en büyük etkenlerden biri inşaat maliyetlerindeki artış olarak öne çıkıyor. İnşaat maliyet endeksi, yıllık bazda yüzde 90 oranında artarken, malzeme endeksi ise artış ise yüzde 113.27 oldu. Rekor bir seviyeye ulaşan inşaat maliyetleri nedeniyle müteahhitler zor bir süreçten geçerken bu durum hem fiyatlara hem de yeni yapılan konutların boyutlarına yansıyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi şubat ayı verilerine göre, 2020 yılında yükselişe başlayan endeksin bu yıl, bir önceki yıla göre yüzde 90.27 arttığı gözlemlendi. 

ARZ TALEP DENGESİZLİĞİ FİYATLARI ARTIRIYOR

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörde arz talep dengesizliği olduğunu ve bu dengenin bir yerde buluşması gerektiğini söyledi. Pandemi ve devamında yaşanan olaylar nedeniyle yeni proje üretmenin oldukça güç bir hal aldığını aktaran Durbakayım, yeni projeler ile arzın çoğalabileceğini ancak müteahhitlerin yüksek maliyetler nedeniyle henüz buna cesaret edemediklerini ifade etti. 

Arsa girdilerinden sonra en fazla maliyetin demir ve çimentoda gerçekleştiğini aktaran Durbakayım, müteahhitlerin tekrar kentsel dönüşüme girmesini özendirecek önlemler alınması gerektiğini, durumun böyle gitmesi halinde müteahhitlerin sadece küçük projeleri gerçekleştirebileceklerini belirtti. 

Satılık konut fiyatlarının maliyetlerin altında kaldığının altını çizerek '' Konut azalınca kiraya çıkacak konut sayısı düşüyor, kiralık fiyatları akıl almaz şekilde yükseliyor. Devletin arzı artıracak şekilde yeni bir atılım yapmasını bekliyoruz '' dedi. 

DEMİR FİYATLARI ARTTI, KONTROLLÜ ÜRETİM ŞART

İnşaat maliyetlerinde artışların satılık konut fiyatlarının üstüne çıktığı belirtilirken, yeni bir inşaat yapmanın günümüz şartlarında çok zorlayıcı olduğu ifade ediliyor. Sektör temsilcileri, başladıkları işlere devam ettiklerini ancak fiyat baskısı nedeniyle artık projelerinde daha kontrollü gitmek zorunda kaldıklarını söylüyor. 

Özellikle demirin ton fiyatında yaşanan artış sektöre ağır bir darbe vuruyor. 2020 yılında tonu 3 bin 850 lira olan inşaat demirinin fiyatı, 2021 yılında 6 bin 750 liraya, Aralık 2021'de 11 bin 500 liraya ve 2022 Mart'ta 15 bin 500 liraya kadar yükseldi. Hazır beton metrekare fiyatı ise 2020'de 180 lira olurken, 2021 Eylül'de 335 lira, 2021 Aralık'ta 510 lira ve 2022 Mart'ta ise 860 liranın üzerine çıktı. Sektör temsilcileri, maliyetlerin artması nedeniyle artık daha küçük projelere yöneldiklerini belirtiyorlar. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@