Maliyetler Yükseldi, Fiyatlar Çıldırdı! Sektörün İçinden Konut Fiyatları Ne Zaman Düşecek Sorusuna Cevaplar!

Konut fiyatlarında son dönemde inşaat maliyetlerinin gerekçe gösterilerek artışlar yapılmasının ardından bundan sonraki süreç merak konusu oldu. Konut fiyatları yükselmeye devam edecek mi? 

Emlak Haberleri 16.09.2021 - 20:53 16.09.2021 - 21:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emlak sektöründe konut fiyat artışları bir problem olmaya devam ediyor. İnşaat sektöründe maliyet artışlarına yönelik rahatsızlıklar devam ederken bu maliyetler konut fiyatlarına yansıtılıyor. Konut alarak yatırım yapmak ülkede önemli yatırım modellerinden birisi olarak gösteriliyordu. Ancak bu maliyet artışlarından dolayı konut cazip bir yatırım aracı olmaktan da çıktı. 

KONUT YATIRIMI YAPMAK KAZANÇ SAĞLAMAKTAN ÇIKTI

Yüksek bedeller ödeyerek konut satın alanlar uzayan amortisman süreleri nedeniyle geri dönüşleri sağlayamıyorlar. Bundan dolayı da konut fiyatlarında düşüşlerin ne zaman olacağı merak ediliyor. Sektörün aktif temsilcileri konut fiyatlarına ilişkin son durumları ve bundan sonra olabilecek değişimleri değerlendirdiler. 

KONUT FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK!

Ege Yapı Yönetim kurulu Başkanı İnanç Kabadayı konut sektöründeki son gelişmeleri değerlendirerek, “Konuta talep konusunda bir düşüş olduğunu söyleyemeyiz. Ancak konut arzı konusunda sıkıntılar olduğu doğru. Bugünden itibaren yapılacak olan yeni konut projelerinde elbette fiyat yükselişleri olacaktır. Çünkü yüksek inşaat maliyetleriyle inşa edilecek konutların düşük fiyatlarla satılmasını beklemek doğru olmaz. 

Şu anda piyasada bulunan konutlar 2-3 yıllık maliyetlerle inşa edildi. Bir ortalama üzerinden projeleri gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla bugünkü maliyet hesaplamaları devreye girdiğinde fiyat yükselişleri olacaktır. Bundan dolayı da konut fiyatlarının ilerleyen dönemlerde daha da artacağını söyleyebiliriz.” dedi.

konut fiyatları yükselmeye devam edecek

İnşaat maliyet kamlemlerindeki fiyat artışlarına da değinen Ege Yapıp Yönetim kurulu başkanı İnanç Kabadayı, “Son dönemlerde çimento ve demir fiyatları ile alakalı tartışmalar sektörümüzde sık sık yapılıyor. Ürün bazında değerlendirdiğimizde yüzde 50-60 civarında artış oldu. Dünya genelinde bu maliyetlere ve uygulanan fiyatlamaya baktığımızda önümüzdeki günlerde konut fiyatlarında artışlar olacağını görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

FİYATLARIN DÜŞMESİ İÇİN ARZIN TALEBİ KARŞILAMASI GEREKİR

Emlak sektörüne hakimiyeti ile tanınan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan ise konut fiyatları hakkında, “Türkiye'de konut arzı açısından sıkıntı yaşanıyor. Konut fiyatlarının düşmesi için arzın talebi karşılıyor olması gerekir. Daha yükselen maliyetler konut fiyatlarına yansıtılmadı. Bunun yansımasını 1-2 yıllık süreç içerisinde göreceğiz. 

Bu dönemi henüz tam fiyat artışlarının yaşanmadığı dönem olarak değerlendirebiliriz. Çünkü emtia fiyatlarında bir artış olacağını ve maliyetlerin de ciddi olarak yükseleceğini öngörüyoruz. İnsanlar ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun bir konut bulduklarına hemen satın almalılar. Konut fiyatlarında düşüş meydana gelmesi ne kısa vadede ne de orta vadede mümkün değil.” açıklamasını yaptı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@