Malta Gezi Rehberi

Malta gezinizde nerelere gidebilirsiniz, gezilecek yerler nerelerdir? Malta'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini inceleyebilirsiniz.

Malta Gezi Rehberi

Malta gezinizde nerelere gidebilirsiniz, gezilecek yerler nerelerdir? Malta'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini inceleyebilirsiniz.

Malta Cumhuriyeti, küçük bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesidir ve üç adadan oluşur: Malta, Gozo ve Comino. Malta’da gezilecek yerler içerisinde birçok turistik bölge vardır. Gelirinin çoğunluğunu turizm üzerinden kazanan Malta ve Malta Adası hakkında daha fazla bilgi için içeriğimizi okumaya devam edin.Malta'da Gezilecek Tarihi YerlerMalta Gezi Rehberi - Resim 1Malta’daki tarihi mekanlar sürekli olarak yenilendiğinden güzel manzaralara ve turistik imkanlara sahiptir. Altta mutlaka gezilmesi gereken önemli tarihi mekânları sıraladık.
 • Saint John's Co-Cathedral: Malta'nın en etkileyici kilisesidir. Mimar Gerolamo Cassar tarafından tasarlanmıştır. 1573-1578 yılları arasında inşa edilmiştir. 17. yüzyılda Malta barok tarzında yenilenmiştir. En büyük hazinelerinden biri, Vaftizci Yahya (Hazreti Yahya)'yı Caravaggio'nun resimlendirdiği devasa bir eserdir. Valletta gezilecek yerler listenize burayı eklemeyi unutmayın.

 • Hal Saflieni Hypogeum: 1902 yılında inşaat çalışmaları sırasında keşfedilen bir yeraltı nekropolüdür. Ziyaret etmek isteyenler, gizemli ve sessiz bir dünyaya adım atmaktır. Kayadan tertemiz bir şekilde döşenmiş salonları, odaları ve pasajları ile yaklaşık 500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. M.Ö. 3600'den 3000 yılına kadar burada yaşanıldığı tahmin edilmektedir ve tahmini 7000 ceset burada vardır.

 • Għar Dalam Mağarası & Müzesi: (adı 'karanlığın mağarası' anlamına gelir) Lower Coralline Kireçtaşı'nda 145 m uzunluğundaki bir mağaradır. Fosil kemikler ve dişler vardır. Mağaranın en alt tabakalarında 500.000 yıldan fazla, cüce filler, suaygırıları, mikro-memeliler ve kuşlara ait kalıntılar bulunmuştur.

 • Ġgantija Tapınakları: Hayranlık uyandıran megalitik Ġgantija Tapınakları, güneydeki Gozo'nun çoğunun manzarasını hakimdir. Adından da anlaşılacağı gibi ('devasa' anlamına gelir), bunlar Malta Adalarında bulunan megalitik tapınakların en büyüğüdür - duvarlar 6m yüksekliğindedir ve iki tapınak birlikte 40 metreden fazla büyüklüğe sahiptir.

 • Ħaġar Qim & Mnajdra: Ħaġar Qim ('duran taşlar') ve Mnajdra'nın megalitik tapınakları, Malta'nın tarih öncesi bölgelerinin en iyi korunmuş ve en ilgi uyandırıcı bölgelerindendir ve deniz kayalıkları üzerinde eşsiz bir konuma sahiptir. Tapınak, düzgün bir düzenlemeye sahip olmayan bir dizi birbirine bağlı, oval odadan oluşur ve düzenli bir trefoil planına sahip olmayan diğer Malta tapınaklarından farklıdır. Soldaki ilk odadaki bitki motifleri ile süslenmiş küçük bir sunak direk, ikincisinde ise birkaç kaide sunağı vardır.Malta’da Gezilecek Modern MekanlarMalta Gezi Rehberi - Resim 4Malta’daki modern mekanlar genelde şehirlerdir. Şehirlerin içerisi özellikle turistik geziler için birçok imkana sahiptir. Şehirlerden ayrı olarak mutlaka ziyaret edilmesi gereken bazı modern mekanlar:
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi: Sergiler arasında, M.Ö 5200'den kalma narin taş aletler, Fenike tılsımları ve tarih öncesi bir mimari maket olan Ta 'Haġrat'tan muhteşem bir tapınak modeli bulunmaktadır. Daha etkileyici olanı, yerel olarak bulunan güzel modellenmiş prehistorik figürinlerdir. En iyisi, 5000 yıl kadar önce Hypogeum'da bulunan Uyuyan Lady’dir. Müzede Tunç Çağı’ndan kalan ince çanak çömlekleri sergileniyor. Hayvan figürleri ve mücevheratın yanı sıra adanın gizemli at arabasıyla ilgili bilgi de verilmektedir.

 • Malta Ulusal Akvaryumu: Qawra burnunda, sonsuz mavi manzarasıyla yüce bir konuma sahiptir. Ziyaretçiler için büyük bir tankın yanı sıra daha küçük bir tünelden geçilmesine izin veren 12 metrelik bir su altı tüneli vardır. Kompleks bir çocuk oyun alanı (ücretsiz), La Nave restoran ve muhteşem manzaralı açık kafesi ile ziyaretçilerine birçok modern imkanlar sunmaktadır.

 • Parlamento Binası: Renzo Piano'nun nefes kesici Parlamento Binası, 2014 yılında tamamlandı. Tasarımı, havada asılı duran iki büyük hacimli taş gibidir ancak sütunlar ile desteklenmektedir. Çatı, binanın kışın ısıtılması ve yazın serinletilmesi için gereken enerjinin çoğunu oluşturan 600 metrekarelik fotovoltatik paneller ile döşenmiştir. Malta’da alışveriş yapmak isteyenler için ise yakınlarında birçok alışveriş merkezide bulunmaktadır.Malta’da Gezilecek Doğal GüzelliklerMalta Gezi Rehberi - Resim 6Malta’daki doğa harikaları genelde turistik ve tarihi mekanlardır. Ülkenin en büyük geçim kaynağı turizm olduğundan doğasını korumak konusunda Avrupa’nın en dikkatli ülkelerinden biridir. Yenilenen ve gelişen bu doğal güzellikleri görerek hayatınıza yeni tecrübeler katabilirsiniz.
 • Gozo Adası: Malta'da daha az bilinen bir yerdir ve takımadaların en büyük ikinci adasıdır. Sadece 37.000 nüfusu olan ve 67 km2 (26 mil kare) alanı kaplayan Gozo’ya göre daha sessiz bir yerdir. Körfezin rıhtımında otururken, Gozo feribotu hareket ettiğinde izlemek, tuhaf bir şekilde rahatlatıcıdır. Gemiye bindiğinizde, omuzlarınızda muazzam bir ağırlık bıraktığınızı hissediyorsunuz. Gozo Adası büyülüdür ve sihir oraya gidince başlar.

 • Dwejra Bay & Dwejra Noktası: Fungus Kayası ve Dwejra Noktası'nı ve aralarında Timsah Kayası'nı kapsayan bir manzara için körfezin en uzak ucundaki uçurumun tepesine doğru yürüyüş yapabilirsiniz. Dwejra (Qawra) Kulesi, körfezin kenarındaki küçük bir noktaya kayalardan yapışmış merdivenler ile inilebilmektedir. Burada yüzülebilir ve güneşlenebilir.

 • Wied il-Għasri: Marsalforn'dan sahil boyunca uzanan 5 km'lik bir yürüyüş alanı, Wied il-Għasri'nin dar, uçsuz bucaksız girişidir. Burada kayaya oyulmuş bir merdiven, girişin başındaki küçük bir çakıl plaja iner. Bu muhteşem bir pitoresk yerdir ve deniz sakin olduğunda iyi bir dalış elbisesine ve şnorkele ihtiyaç vardır, ancak engebeli hava koşullarında kaçınılmalıdır.Malta’nın Meşhur YemekleriMalta Gezi Rehberi - Resim 8Malta’nın geleneksel yemekleri bizim kültürümüz ile yakındır. ‘Malta’da ne yenir’ diye sormak isteyenler için ülkede turistlerin en çok tükettiği yemekleri alt bölümde sıraladık. Bunlardan ayrı olarak farklı kültürlerin yemeklerini ufak eklemeler ile yeniden pazarlayabilmektedirler.
 • Pastizzi: Geleneksel olarak ricotta veya bezelye ile doldurulmuş hamur işidir. Muhtemelen en ünlü geleneksel Malta yemeğidir. Birçok pastizzi dükkânı pişmiş pirinç, fırında makarna, sosis ve turta çeşitleri ve tatlılar dahil olmak üzere oldukça geniş bir menü çeşidi geliştirmektedir Hepsi 2 Euro’nun altında ücretlere tabidir.

 • Malta tabağı: Akdeniz kahvaltılarına benzeyen öğle atıştırmalığıdır, bigilla, kapari, turşu soğan, güneşte kurutulmuş domates, dolma zeytin ve gozo cheeselets ile birlikte kırık Maltese ekmeği ve galletti içeren bir yemek tabağıdır.

 • Qarnita: Geleneksel Malta yemekleri arasında bir diğer favori de ahtapot soslu spagettidir. Yaygın olarak sarımsak ile veya güveç olarak da servis edilmektedir. Ahtapot yemek için en iyi yer, taze av veren bir balık lokantalarıdır.

 • Pastini tal-lewz: Malta halkının çok sevdiği tatlılarından biridir. Bu küçük bademli tatlılar genellikle öğleden sonra çayı ile yenilir. Bu tatlıdan ayrı olarak bademli farklı geleneksel tatlılarda vardır: figolli, kwarezimal, prinjolata ve geleneksel düğün pastası hepsi bademden yapılır.Malta’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarMalta’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine bizde birkaç faaliyet eklemek isteriz. Alt bölümden size uygun faaliyetleri seçerek listenize ekleyebilirsiniz.
 • Aziz John Katedrali’ne mutlaka gitmek.

 • Valletta surlarında yürümek.

 • Büyük Liman’da tekne turu yapmak.

 • Malta’da yer alan müzeleri gezmek.

 • Lascaris Savaş Odaları’nı ziyaret etmek.

 • Malta'nın ilk kale başkenti olan Mdina’nın her karışını keşfetmek.

 • Dalış yapmak.Malta'daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerAvrupa’nın en güvenli ülkelerinden biri olsa da Malta’daki gezinizde bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar içerisinden en önemlilerini altta sıraladık. İşte Malta’daki tatiliniz için uyarılar:
 • Bir sağlık sorunu yaşanmaması için dikkat olunmalıdır. Malta’da sağlık standartları yüksek olsa da ilaç fiyatları çok uçuk olabiliyor.

 • Malta, Avrupa'daki çoğu ülkeden (gece bile) çok daha güvenlidir. Kapkaç ve hırsızlık gibi suçlardan neredeyse yoktur. Ancak Paceville’de (Malta’nın ana gece hayatı bölgesi) kavgalar ve sarhoş kavgaları olabilmektedir.

 • Kullanılan yerel para Euro'dur ve yerel bankalarda döviz bürosu iyi çalışmaktadır. Ancak VISA, Mastercard gibi kredi kartlarını kullanıyorsanız, bazı yerel bölgelerde geçerli olamayabiliyor. Bu yüzden belirli bir miktarın taşınması tavsiye edilir.

 • Bazı yemekleri domuz etinden yapıldığı için yenilmeden önce neyden yapıldığı sorulması tavsiye edilir.

 • Kullanılan fişler G Tipi, üç pimlidir. Bu yüzden bir dönüştürücüye ihtiyacınız olabilir.

 • Malta’da görüşme sağlamak için Vodafone hattı alınabilir. Malta’da da rahatlıkla kullanılabilmektedir.Emlak365.com Özel İçerik