Mamure Kalesi Restorasyon Çalışmaları Kapsamında Tarihi Kaleye PVC Pencere Yaptılar!

Türkiye tarihi eserleri zenginliği ile tüm dünyayı kıskandırırken ne yazık ki bu eserlere gerektiği gibi saygı gösterilmediği her geçen gün biraz daha ortaya çıkmaya devam ediyor.

Emlak Haberleri 19.09.2018 - 00:02 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Türkiye tarihi eserleri zenginliği ile tüm dünyayı kıskandırırken ne yazık ki bu eserlere gerektiği gibi saygı gösterilmediği her geçen gün biraz daha ortaya çıkmaya devam ediyor.

2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Mamure Kalesi bunun ardından restorasyon çalışmasına alınmıştı. Ancak yapılan restorasyon çalışmaları büyük bir tepkinin ortaya çıkmasına neden oldu. Çünkü tarihi yapının restorasyon çalışmalarında PVC penceresi kulanılması büyük tepki çekti. Mamure Kalesi Restorasyon Çalışmaları Acilen Durdurulmalı!Konu hakkında açıklamada bulunan Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı çalışmalara hemen son verilmesini isteyerek “Mamure Kalesi’nin doğal dokusu hiç bu kadar tahrip edilmemiş, saygısız davranılmamıştı.Yüklenici firma, buranın doğal dokusunu bozmama konusunda taahhüttü var mıydı? O taahhüttü yerine getirdi mi getirmedi mi? Getirmediği çok açık, araştırılması lazım” dedi. Çalışmaların hemen durdurulmasını talep eden Alıcı “Tarih kültür sorumluluğu taşıyan herkese sesleniyorum. Restorasyon adı altında yapılmakta olan gerçeği bozma, ucube hale getirme projesinin durdurulmasını istiyoruz. Bu ucube haline getirilmiş yapıyı yetkililer görmeli” diyerek tepkisini ortaya koydu. Mamure Kalesi restorasyon çalışmasında PVC pencere kullanılması ve surlara güvenlik kameraları yerleştirilmesi kaleyi ziyaret eden vatandaşların ve turistlerin de büyük şaşkınlık yaşamasına neden oldu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@