Manipülasyon Var Diyen İslam Memiş Altın Fiyatlarında Düşüş Ve Yükseliş Tahminlerini Açıkladı!

Altın fiyatlarında meydana gelen sert düşüşün ardından Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'in manipülasyon uyarısı yaptı. Saatler sonra ise bu uyarının doğruluğu ortaya çıktı.

Manipülasyon Var Diyen İslam Memiş Altın Fiyatlarında Düşüş Ve Yükseliş Tahminlerini Açıkladı!

Altın fiyatlarında geçrtiğimiz hafta sonuna doğru sert bir düşüş meydana gelmişti. Bu sert düşüş ile beraber ons altında değer kaybı 50 dolar olurken gram altın ise 30 TL gerilemişti. Tüm altın yatırımcıları bir dönemin sonu mu geldi, altın artık yükselmeyecek mi sorusuna yanıt ararken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş çok kritik açıklamalarda bulundu.

ALTIN PİYASASINDA MANİPÜLASYON UYARISI

Altın fiyatlarındaki gerileme hareketini yorumlayan İslam Memiş, “Gram altında 30 TL'ye varan bir fiyat düşüşü gördük. 480 TL olan gram altın bir anda 450 TL seviyelerine geriledi. Altın piyasasında 4 Milyar dolarlık bir satış olduğunu biliyoruz. Bu normal bir durum değil. Merkez bankaları ve büyük şirketler manipülasyon yapıyorlar.” dedi.

Altın üzerinde yapılan manipülasyonun nedenini de açıklayan İslam Memiş, “Bu manipülasyonu yapanların tek amacı var. istiyorlar ki yalnızca dolar yatırımı yapılsın ve dolar güçlü kalsın. Altını güçsüz göstererek insanları bu şekilde dolara yönlendirmeye çalışıyorlar. FED her şeyi kontrol ediyor, enflasyon kalıcı değil algısını yaymaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

altın fiyatları-2

ALTIN FİYATLARINI MANİPÜLASYONLA KALICI ŞEKİLDE DÜŞÜREMEZLER

Altına yapılan operasyonun kalıcı olamayacağını açıklayan İslam Memiş, “Bir yerde enflasyon varsa altın fiyatları her zaman yükselir. Bu yüz yılı aşkındır böyledir. Bunun için de altını durdurmak için doları korumak için operasyon yapıyorlar. Ancak kalıcı sonuç elde edemezler. Edemedikleri de bugün net şekilde ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

Altın fiyatlarının baskılanarak düşürüldüğünü söyleyen İslam Memiş, “Altın fiyatlarını olabilecek en düşük seviyeye kadar çektiler. Bir algı operasyonunun sonucudur bu. Geçen hafta 1.832 dolar seviyesine çıkan ons altının 1.630 dolar seviyesine düşmesinin normal piyasa koşullarında bir açıklaması olabilir mi?” dedi.

ALTINDA FİYAT DÜŞÜŞÜ DEVAM ETMEYECEK

Altın fiyatlarının düşmeye devam etmesinin mümkün olmadığını söyleyen İslam Memiş, “Sonbahar aylarında enflasyon etkisi daha şiddetli olacaktır. Dolayısıyla altın fiyatlarının düşük seyretmesine dair bir beklentinin ekonomide geçerliliği yok. Şu anda panikle altın satışı yapılmamalıdır. Her düşüş bir alım fırsatıdır. Bu orta ve uzun vadeli yatırımlar için geçerlidir, kısa vadeli yatırımları ben önermedim ve önermem de.” ifadelerini kullandı.

Altın, dolar ve diğer finans piyasalarında uzman yorumlarını anı anına takip etmek için;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ

ABD ENFLASYON RAKAMLARININ AÇIKLANMASI İLE İSLAM MEMİŞ HAKLI ÇIKTI

İslam Memiş bu açıklamaları yaptıktan sonra ABD'de enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamların yeniden yüksek enflasyonun devam ettiğini göstermesi ile altın fiyatlarında hareketlilik başladı. Ons altın sabah 1.930 dolar seviyesindeydi ve şu anda 1.950 dolar seviyesine çıktı. Gram altın ise 488 TL'den işlem göremeye devam ediyor.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler tamamen ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu düşünceler yalnızca bilgilendirme amacıyla haberleştirilmiştir. Yalnızca buradaki ifadeler baz alınarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER