Mark Zuckerberg Gözünü Kararttı! Facebook ve Instagram Kapatılabilir!

Meta şirketi, Facebook ve Instagram uygulamalarına erişimi her an kapatabilir. Mark Zuckerberg açık açık tehdit etti.

Teknoloji 08.02.2022 - 17:18 08.02.2022 - 17:25 Büşra Uluşen

Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından olan Facebook, geçtiğimiz dönemde '' Meta '' adını alarak rotasını farklı yerlere çevirmişti. Önceki hafta hisseleri yüzde 24 değer kaybeden ve yaklaşık 200 milyar dolarlık zarar eden şirket, kazancının çoğunluğunu ürün pazarlamak ve satmak için kullanıyor. 

FACEBOOK VE INSTAGRAM KAPANABİLİR!

Ancak Facebook'un bu sıralar başı Avrupa ile dertte. Meta, AB verilerini ABD merkezli sunucularına aktaramaz, depolayamaz ve işleyemezse Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı kapatmakla tehdit ediyor. 

Facebook ve Instagram üzerinden Avrupa'da yılda 6.8 milyar dolarlık gelir elde ede şirket, bu tehdidi sonrasında gözünü kararmış görünüyor. 

ANLAŞAMAZSA HİZMETİ KESECEK

Meta, Avrupa Birliği'ndeki ülkeleri Avrupalıların verilerini kullanmalarını kısıtlayan yeni bir kanun çıkması durumunda hizmet vermeyi keseceği konusunda sert bir uyarı yaptı. 

Şirket, hizmet sağlamak için ülkeler ve bölgeler arası veri paylaşımının riskli olduğunu belirtse de, Avrupa Adalet Divanı 2020 yılında bu durumun önüne geçti. Engellemenin en büyük nedeni olarak Avrupa'daki kullanıcıların verilerinin bilgileri olmadan paylaşılmasını önlemek olarak belirtildi. 

mark zuckerberg facebbok

META'NIN KARARI YENİ YASA İLE BELLİ OLACAK

Meta'nın yayınladığı raporda Avrupa Birliği ile bir anlaşma sağlanmasını bekledikleri belirtildi. Avrupalı düzenleyiciler, kullanıcıların verilerin ABD'ye nasıl aktarılacağına dair yeni bir yasa düzenlemesi üzerinde çalışıyor. 

Meta yani Facebook, daha önce 2020 yılında da benzer bir sorunu yaşamıştı. İrlanda Koruma Komisyonu, Facebook'a ABD'ye veri aktarımını durdurmasını söylemişti. 

Yılın ilk yarısında konu ile ilgili kesin kararın verilmesi bekleniyor. Eğer standart sözleşme maddeleri uygulanmazsa, Facebook'un Avrupalı kullanıcılarına ilişkin elindeki verileri yok etmesi gerekecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@