Markalı Konutların Fiyatları Yükselince Konut Kredisi Kullanım Oranı Arttı!

Türkiye'de konut fiyat artışları hız kesmeden devam ediyor. Açıklanan son endeks raporlarına göre 2021 yılı Temmuz ayında yine fiyat artışları sürdü.

Markalı Konutların Fiyatları Yükselince Konut Kredisi Kullanım Oranı Arttı!

Türkiye emlak piyasasında önem verilen endekslerden olan REIDIN – GYODER Yeni Konuıt Fiyat Endeksi Temmuz 2021 sonuçları açıklandı. Markalı proheler olarak bilinen ve genel olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin inşa ettiği konutlar üzerine araştırma yapan endekse göre markalı konutların fiyatlarındaki yükselişler Temmuz ayında da devam etti.

MARKALI KONUTLARIN FİYATLARI ARTIYOR

Temmuz 2021 verilerine göre markalı konutların fiyatları bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 0,29 oranında artış meydana geldi. Bir önceki yıl ile karşılaştırma yapıldığında ise markalı konutların fiyatlarında yüzde 3,95 oranında artış olduğu görüldü.

Açıklanan konut fiyat endeksine göre Temmuz ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0,47 oranında azalma gerçekleşti. Yine aynı verilerde 2+1 konut tipinde yüzde 0,20, 3+1 konut tipinde yüzde 0,64 ve 4+1 konut tipinde de yüzde 0,94 oranında nominal artış olduğu belirtildi.

YABANCIYA MARKALI KONUT SATIŞLARI ARTTI

Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki markalı konut projelerine olan ilgisi devam ediyor. Temmuz 2021'de yapılan konut satışlarının yüzde 6,33'ünü yabancılar aldı. Son 6 aylık ortalama yabancıya konut satışı ise yüzde 5,96 oldu. Yabancılar Türkiye'de markalı konut satın alırken genellikle 2+1 konutları tercih ediyorlar. Endeks verilerine göre Temmuz 2021'de yabancılara satılan konutların yüzde 39,22'si 2+1 konutlardan oluşuyor.

KONUT KREDİSİ KULLANMA ORANI ARTTI

Markalı konut projelerinden konut satın alanların bankalardan konut kredisi kullanma oranında da bir artış meydana geldi. Temmuz ayı satışlarında peşinat kullanım oranı yüzde 63,86 olurken banka kredisi kullanım oranı yüzde 12,71 oldu. Senet kullanarak konut satın alma oranı ise yüzde 23,43 olarak açıklandı.

Haziran ayında peşinat kullanım oranı yüzde 68,38, konut kredisi kullanım oranı yüzde 9,59 ve senet kullanım oranı da yüzde 22,03 olarak açıklanmıştı.

Markalı konut projelerinde stok erime hızında da küçük bir miktar azalma gerçekleşti. Haziran ayında stok erime hızı yüzde 6,35 olarak açıklanmıştı. Temmuz 2021 verilerine göre ise markalı konut projelerinde stok erime hızı yüzde 6,1'ye geriledi.

BİTMEMİŞ PROJELERE İLGİ ARTTI

Bitmemiş konut projelerinden yapılan satışların Temmuz ayında arttığı da gözlemlendi. Temmuz ayında bitmiş konut projelerinde satış oranı yüzde 49,17 olurken bitmemiş konut projelerinden satış oranı yüzde 50,83 olarak açıklandı. Haziran ayında bitmiş konut projelerinin oranı yüzde 55,82, bitmemiş konut projelerinden satışlar yüzde 44,18 olmuştu.

SONRAKİ HABER