Market İndirimi İmkansız Oldu! Yetkililer Nedenleri Bir Bir Sıraladı

TÜİK'in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından birçok kalemde yapılan zamlar market fiyatlarındaki indirim beklentilerini imkansız hale getirdi.

Finans 10.01.2022 - 14:40 10.01.2022 - 14:40 Büşra Uluşen

Döviz kurundaki kısa süreli düşüşten sonra vatandaşların etiketlerde indirim beklentisi sona erdi. Yılbaşından sonra doların daha da düşeceği ve bu nedenle market fiyatlarının düşeceğini düşünen vatandaşlar, yeni yılda bir şok daha yaşadı. 

İNDİRİM İMKANSIZ

Ocak ayından itibaren doların yeniden 14 lira seviyesine gelmesi zamları da peşinde getirdi. Marketler ve giyim firmaları daha önce yaptığı indirimleri geri alırken bu fiyatlara bir de zam yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı yüzde 80'lik üretici fiyatları artışı piyasaya yavaş yavaş yansımaya başladı.

Yurtiçi Üretici Enflasyonu'nun yüzde 80 çıkmasıyla birlikte akaryakıt ve diğer sektörlerde yapılan zamlar nedeniyle artık indirim yapılması imkansız hale geldi. 

market indirimi

YENİ ZAMLAR OCAKTA

Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aziz Koçal raflardaki fiyatların daha da artacağını belirterek, zamların ocak ayı içerisinde etiketlere yansıtılacağını söyledi. Marketlerden fiyatları indirmelerinin talep edildiği ancak bu sırada tüm maliyetlere zam yapıldığını belirtti. Bu şartlar altında indirimin söz konusu olmayacağını söyleyerek ''Siz üreticiyi de küstürdünüz. Çiftçini ineğine, traktörüne haciz koyarak mazotuna yılda 46 kere zam yaparak marketteki fiyatların düşmesini bekleyemezsiniz'' dedi.

Tüketici Hakları erneği Başkanı Turhan Çakar ise fiyat cetvelinde köklü bir değişiklik yapılmadığı takdirde indirimin olmayacağını söyledi. Tarım sektörünün bu konuda can çekiştiğini belirterek, tarladaki ürünün markete gelene kadar beş katı iyatına çıktığı ve aracılık sistemi gelmeden fiyatların düşmeyeceği bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@