Market Poşetleri 25 Kuruş Oldu, Toplanacak Para Nereye Kullanılacak?

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve market poşetleri 25 kuruş oldu. Peki, toplanacak paralar ne olacak?

Market Poşetleri 25 Kuruş Oldu, Toplanacak Para Nereye Kullanılacak?

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve market poşetleri 25 kuruş oldu. Peki, toplanacak paralar ne olacak?

Yürürlüğe giren Yeni Çevre Kanunu ile marketlerde poşetlerin paralı olması kanunlaştı. Yani 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde yaptığımız alışverişlerde aldığımız her poşet için kasada 25 kuruş ücret ödemek zorunda kalacağız.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kanunu çevreyi korumak adına çıkarırken açıklanan rakamlarda Türkiye'de ki plastik poşet kullanımının rekor seviyelerde olduğunu gözler önüne seriyor. Bu da çıkarılan yasanın aslında zorunluluğunu gösteriyor. Peki, toplanan paralar ne olacak, marketlere ek para kazanma yolumu açıldı?Market Poşetleri Paralı Oldu, Toplanan Paralar Bisiklet Yolu Olacak!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı o çok merak edilen sorunun yanıtını verdi ve toplanan paraların nereye kullanılacağını açıkladı. Sosyal medyadan yapılan yoğun karalama çalışmaları ve sanki çıkarılan kanunun çevre için değil de marketlerin para kazanması için çıkarılmış gibi gösterilmesi sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar açıklama yaptı.Birpınar açıklamasında "Poşet 25 kuruş, bunun 15 kuruşu Bakanlığa gelecek kanunen. 10 Kuruş zaten maliyeti. 2 Kuruş da KDV.. Marketler poşetten para kazanamaz. Poşeti parayla satmayan marketlere de ceza var.. Aldığımız fişten kontrol edin. Bütçeye gelecek paralarla; altyapı, sıfır atık, bisiklet yolları yürüyüş yolları, gürültü bariyerleri arıtma tesisleri yapımı için kaynak olacak" dedi.Market Poşetleri Çevre İçin Kaynak Olacak!Market poşetlerinin maliyetlerinin 10 kuruş olduğunu söyleyen Birpınar geriye kalan tutarın ise marketler tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kasasına aktarılacak ve kasada biriken paralar yeni kanun ile hayata geçirilen sıfır atık projeleri, yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve gürültü bariyerleri yapımı için kaynak olarak kullanılacak.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"