Marketler Poşet Parası İçin Çözümü Buldu, 50 Liralık Alışveriş Yapanlara Bez Çanta Hediye Edilecek!

Market poşetlerin paralı olması büyük tepki çekerken marketlerde satışlarının olumsuz etkilenmemesi için çözüm aramaya başladı.

Marketler Poşet Parası İçin Çözümü Buldu, 50 Liralık Alışveriş Yapanlara Bez Çanta Hediye Edilecek!

Market poşetlerin paralı olması büyük tepki çekerken marketlerde satışlarının olumsuz etkilenmemesi için çözüm aramaya başladı. 50 liralık alışveriş yapana bez çanta hediye edilecek!

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Yeni Çevre Kanunu kapsamında plastik poşetler ücretli olacak.Poşetlerin paralı olması vatandaşın büyük tepkisini çekerken bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ardından yeni açıklama Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek'ten geldi.Ekmek, Meyve-Sebze Poşetleri Olarak Kullanılan Hışır Poşetler Ücretsiz Olacak!Hangi poşetlerin ücretli olacağı konusunda açıklama yapan Altunbilek kese kağıtlarının maliyetlerinin son derece yüksek olduğunu söyleyerek bunları kullanamayacaklarını söyleyerek "15 mikronun altındaki incelikteki 'hışır' dediğimiz plastik poşetler, şarküteri, ekmek-unlu mamuller ve manav reyonunda kullanılması halinde ücretsiz olacak ancak onun dışında kullanılırsa paralı verilecek. Yani manav reyonundaki poşetler bedelsiz kullanılacak. Bu durum, ince poşetler için geçerli" dedi.Amaç Poşet Satmak Değil, Çevreyi KorumakAmaçlarının poşet satmak değil çevreyi korumak olduğunu söyleyen Altunbilek "Her market kendi mağazasına göre farklı kampanyalar yapabilir. Örneğin, 50 liralık alışverişe 1 bez çanta hediye edilebilir. Müşteriye cazip gelecek kampanyalar olabilir. Çünkü derdimiz 25 kuruşa poşet satmak değil, amacımız poşet kullanımını asgariye indirmek. Yoksa 3-5 poşetin satılması meselesi değil. Onun yerine bir tane bez çanta alınmasını istiyoruz" dedi.Poşet Paraları Ne Olacak?Vatandaşın en çok merak ettiği konuların başında yer alan poşet paraları kime gidecek sorusuna da yanıt veren Altunbilek "Bu barkod, plastiğin üzerinde baskı olarak yer alacak. Biz de bu barkodla satılan poşetlere göre devlete ödeme yapacağız. Kasadaki çıktısına göre 15 kuruşluk kısmı devlete yatırılacak. Bu da çevreyi korumak adına fona aktarılacak." açıklamasında bulundu.Market Poşetleri Ne Zaman Ücretli Olacak?Market poşetleri 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren paralı olacak ve poşet başına 25 kuruş ücret alınacak.Emlak365.com