Marketlerde Neden Şeker Yok, Fiyatlara Zam Mı Gelecek?

Ayçiçek yağına gelen zamların ardından şimdi de gözler şekere çevrildi. Marketlerde şeker rafları boş kalırken bunun sebebi merak ediliyor. Şeker fiyatlarına zam mı gelecek? 

Gündem 15.11.2021 - 03:42 15.11.2021 - 03:42 Engin Uzunoğlu

Temel gıda ürünlerine son dönemlerde gelen fahiş zamlar vatandaşları zor durumda bırakıyor. Bu konuda rekor ise ayçiçek yağında oldu. Şimdi ise tüm gözler şekere çevrildi. Marketlerde toz şeker ve küp şeker olarak ciddi bir tedarik sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Türkiye'nin en yaygın marketlerinden olan BİM geçtiğimiz günlerde şeker ile alakalı bir açıklama yapmıştı. 

MARKETLERDE NEDEN ŞEKER YOK?

Yaygın market zincirlerinde bir süredir şeker tedarik problemi vatandaşların dikkatlerini çekti. Toz şeker ve küp şeker reyonlarında raflar boş kalırken market çalışanları yaklaşık 2 haftadır kendilerine şeker gönderilmediğini müşterilere iletiyorlar. Yaygın market zinciri BİM ise bir açıklama yaparak bu durumun nedenini kamuoyuna duyurdu. BİM tarafından yapılan açıklamaya göre marketler hem yüksek fiyat hem de ürün azlığı dolayısıyla şeker tedarik edemiyorlar. Dolayısıyla da müşterilerin şeker talepleri karşılanamıyor. 

TÜRKŞEKER AÇIKLAMA YAPTI

BİM tarafından yapılan şeker açıklamasına cevap ise Türkşeker tarafından verildi. Türkşeker açıklamasında ne şeker üretiminde ne de fiyatlarda herhangi bir sorun bulunmadığını duyurdu. Bu gelişme üzerine ise şeker fiyatlarına zam yapılıp yapılmayacağı yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı. 

ŞEKER FİYATLARINA ZAM MI GELECEK?

Yaklaşık son bir aydır şeker fiyatlarının yüzde 50 oranında zam geleceği konuşulmaya başlanmıştı. Sonrasında ise yaşanan şeker tedarik sorunu bu zam iddialarını daha da kuvvetlendirdi. Şekere zam geleceği gerekçesiyle çok sayıda firmaya ait fabrika şeker üretimlerini ve piyasaya sunulmasını azalttığı iddia edildi. Tüm bu gelişmeler değerlendirildiğinde ise çok kısa bir süre içerisinde şeker fiyatlarına toplu şekilde zam yapılması bekleniyor. Dünyada gıda fiyatları yükselirken Türkiye'nin de bu fiyat yükselişlerinden etkilenmeye devam edeceği bildirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@