Marketlerden Sonra Sıra Müteahhitlerde Mi? Konut Fiyatlarına Devlet Müdahalesi TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi

Zincir marketler ile fahiş zam savaşına giren hükümetin bir sonraki adımı merak konusu oldu. Vatandaş konut fiyatları içinde fahiş zam iddiasında bulunurken ucuz sosyal konut desteği istendi!

Toki 08.10.2021 - 11:02 08.10.2021 - 11:03 Gülcan Özer

Pandemi döneminde 2020 senesinde devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyası döneminde konut fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Pandemi döneminde emtia fiyatlarında yaşanan yükseliş inşaat maliyetlerinde artışı tetiklemiş pek çok farklı etken bir araya gelerek konut fiyatlarında fahiş artışlar yaşanmasına neden olmuştu. 

Hem konut fiyatları hem de kiralık ev fiyatları cep yakarken süreçte vatandaşın hükümetten beklentileri de arttı. Bir süredir zincir marketlerde uygulanan yüksek zamları eleştiren  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar gözleri inşaat sektörüne çevirirken vatandaşlar TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesine biran önce başlanmasını talep etti. 

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ 2021 BAŞVURUSU NEDEN BAŞLAMADI, BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından ilk olarak 2019 senesinde başlanan toplu sosyal konut projesi başvuruları için 2021 duyurusu henüz yayımlandı. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 seçimleri öncesinde yapılan açıklama ile duyurulan ve 50 bin kişinin başvurularının alındığı projede 2020 senesinde yoğun başvuru olması nedeni ile 100 bin sosyal konut satışa sunulmuştu. 

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak satışa sunulan sosyal konutlar düşük peşinat ve aylık taksit imkanı ile konut kredisiz 240 ay taksitle dar gelirli vatandaşlara ev sahibi olma yolunu açmıştı. 2021 senesi yatırım planı içerisinde yer almasına rağmen ne yazık ki TOKİ tarafından halen 2021 yılı 100 bin sosyal konut projesi başvuru ilanı yayımlandı. 

toki-100-bin-sosyal-konut-projesi-2021

SOSYAL KONUT PROJELERİ İLE DEVLET UCUZ EV SATARSA KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Son dönemde konut fiyatlarında yaşanan artışın en önemli nedeni inşaat maliyetlerinde yaşanan artış olarak gösterilirken yine yeni konut üretiminin azalması nedeni ile de fiyatlarda artış yaşandığı belirtiliyordu. Devletin bu süreçte ucuz konut üretimi yapması durumunda her iki sorun için de çözüm üretileceği, bu nedenle konut fiyatlarında bir miktar gerileme yaşanabileceği belirtiliyor. 

TOKİ 100 bin sosyal konut projesine vatandaşlarda yoğun ilgi gösterirken pek çok dar gelirli vatandaş 2021 başvuru ilanının yayımlanmasını bekliyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@