Marketlerin Yeni İndirim Oyunu Patladı! Fiyatları Değil, Gramajı Düşürüyorlar!

Enflasyon oranı yükselişini sürdürürken gelen zamlar sonrasında marketler de indirim oyunu başladı. Bazı ürünlerde fiyatlar değil gramajlar düştü!

Gündem 16.01.2022 - 11:48 16.01.2022 - 11:48 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanma, döviz kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ile market raflarında yer alan ürünlerin nerede ise tamamı zamlanmıştı. Dolar kurunun Aralık ayında 18 TL seviyesini görmesi ile beraber gıda ürünlerine ve market raflarına adeta ateş düşmüştü. 

Ayçiçek yağı ve zeytinyağı başta olmak üzere sıvıyağ fiyatları, bakliyat ürünleri, süt ve süt ürünleri ile elektronik eşyalarda adeta zam yağmuru yaşanmıştı Doların 20 Aralık günü yapılan Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açıklaması ile dolar kurunun 11 TL seviyesinin altına sarkmasının ardından zam yaparken yarışan marketler ölüm sessizliğine bürünmüştü. 

MARKETLERİN YENİ İNDİRİM OYUNU: FİYATLARI DEĞİL GRAMAJI DÜŞÜRÜYORLAR! 

Marketlerde pek çok ürünün gelen zamların ardından büyük bir hızla zamlanmasının ardından vatandaş alamaz hale gelince indirim beklentisi oluşmuştu. Ancak marketlerin indirim yapmak bir yana ürünlerin gramajlarını düşürerek daha yüksek fiyatlara sattıkları ortaya çıktı. 

Özellikle de bakliyat ürünlerinde başlayan yeni Ali Cengiz oyunu ile eskiden 2 kilogram, 5 kilogram ya da 1 kg paketlerde satılan pek çok bakliyat ürünü artık 500 gr'lık paketlerde satışa sunulmaya başlandı. Konu hakkında vatandaşları uyaran Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu "Bunu daha önce çerezde de çikolata da gördük. Bu ürünlerin fırsatmış gibi sunulması ise aldatıcı eyleme girer. Vatandaşlar aldıkları üründe fiyata dağil gramaja da bakmalı" dedi. 

Marketlerde gramajı düşürülen ürünler Fırsat Ürünü yazılarak sanki ucuza satılıyormuş algısı ile raflara yerletiriliyor. Örneğin normalde 1 kg. paketi 20 TL olan kırmızı mercimek için 500 gr.'lık pakete 13 TL etiketi ile indirimli ürün gibi satışa sunuluyor. Vatandaş 20 lira yerine 13 lirayı görünce ürünü indirimli sanıyor ancak yarım kiloluk ürüne 3 TL fazla para ödeyerek satın almış oluyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@