Mart 2022 TEFE TÜFE Kira Artışı Resmi Zam Oranı

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Mart ayında kirasına zam gelecek milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiren kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanıyor. Mart 2022 kira artış oranı tahmini!

Emlak Haberleri 01.03.2022 - 07:10 01.03.2022 - 07:11 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen enflasyon raporunu açıklıyor. TÜİK TEFE TÜFE Şubat ayı enflasyonu raporu içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması, kiracılar ile ev sahiplerini yakından ilgilendiren Mart 2022 resmi kira artışı zam oranı yasal sınırı olarak uygulanacak. Bu nedenle enflasyon raporu aynı zamanda ev sahipleri ve kiracılar tarafından da bekleniyor. 

Hatırlanacağı üzere enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile hükümet tarafından yasal bir düzenleme yapılmış ve resmi kira artışı zam oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine daha düşük çıkan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. Yine konutlarda olduğu gibi bu oran işyeri kira artış oranı olarak ta uygulama alınmış, işyeri kira sözleşmesi serbestisi de sona erdirilmişti. 

MART 2022 KİRA ARTIŞ ORANI TAHMİNİ! 

TÜİK tarafından yayımlanan son enflasyon raporu kapsamında Şubat ayı resmi kira artışı zam oranı yüzde 22,58 olarak ilan edilmişti. Ekonomistlerin Şubat ayı enflasyon tahmini raporları peş peşe yayımlanmaya devam ederken enflasyonun bu oranlara yakın bir seviyede ancak yukarı yönlü seyrini seyredeceği beklentisi öne çıktı. 

ocak kira zam oranı

Bu nedenle Mart ayı kira artış oranı 2022 rakamının da yüzde 20 - 25 bant aralığında bir yerde olması bekleniyor. Kesin rakamlar ise TÜİK tarafından Şubat ayı raporunun yayımlanması ile ilan edilmiş olacak. 

TÜİK TEFE TÜFE ŞUBAT AYI ENFLASYONU VE MART 2022 RESMİ KİRA ARTIŞ ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanacak olan enflasyon raporu her ay olduğu gibi bu ayda takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde yer alan Perşembe gününe denk gelen 3 Mart 2022 Perşembe günü tarihinde yayımlanacak. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan raporda yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri ve kiracılar için uygulanacak olan resmi kira artışı zam oranı yasal sınırı olarak uygulanacak. 

Ev sahipleri Şubat ayı sonu itibari ile kira sözleşmesi tarihi sona eren ve Mart ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan kiracıların açıklanacak olan rakam üzerinden zam yapacaklar. Söz konusu zam oranı en fazla yapılabilecek yasal zam sınırı olarak TÜİK tarafından saat 10:00'da ilan edilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@