Mart 2022 TÜİK Enflasyon Rakamları Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Nisan Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu Mu, Yüzde Kaç

TÜİK Mart 2022 enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? Enflasyon oranları belli oldu mu? Nisan 2022 kira artış oranı açıklandı mı? TÜİK ÜFE TÜFE oranları saat kaçta belli olacak?

Emlak Haberleri 03.04.2022 - 23:15 03.04.2022 - 23:15 Engin Uzunoğlu

Türkiye İstatistik Kuurmu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan enflasyon rakamları milyonlarca vatandaşça büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Türkiye'de hayat pahalılığını ortaya kopyan resmi rkamlar olan enflasyon oranları TÜİK tarafından kamuoyuna duyuruluyor. Peki TÜİK Mart 2022 döneminin enflasyon rakamlarını ne zaman, saat kaç açıklayacak? Nisan 2022 kira artış oranı ne zaman belli olacak? Nisan ayında kiralara ne kadar zam yapılacak? İşte merak edilen tüm soruların cevapları...

TÜİK MART 2022 ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

TÜİK tarfaından enflasyon rakamları belirli bir düzen içerisinde planlı bir takvimde açıklanıyor. Buna göre TÜİK her ayın enflasyon rakamlarını takip eden ayın üçüncü gününde açıklıyor. Ancak Nisan ayının üçüncü günü Pazar gününe denk geldiği için bir sonraki ilk iş gününde enflasyon rakamları açıklanacak. TÜİK Mart ayına ait enflasyon rakamlarını 4 Nisan 2022 Pazartesi günü kamuoyuna ilan edilecek. TÜİK her ay olduğu gibi enflasyon rakamlarını saat 10:00'da açıklayacak. 

enflasyon kira artış oranı

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR?

Kira artış oranı ile enflasyon rakamlarının bağlantısından dolayı TÜİK'in açıklamaları milyonlarca insanı çok yakından ilgilendiriyor. TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) üzerinden kira artış oranı hesaplaması yapılıyor. Son 12 ayın TÜFE oranı ortalaması aynı zamanda o ayın kira artış oranı anlamına geliyor. Kira zammı dönemi gelen evler için ev sahipleri kiraları bu hesaplama ile arttırabiliyorlar. Ancak bunun özel durumları da bulunmaktadır. Normalde kira artış oranı bir ev sahibinin kiraya yapabileceği en yüksek zammı ifade etmektedir. Lakin eğer kiracı buna bir itirazda bulunmazsa ev sahibi bu oranın üzerinde de zam yapma hakkına sahiptir. Genellikle kiralara resmi kira artış oranı kadar kira zammı yapılmaktadır. 

NİSAN 2022 KİRA ARTIŞ ORANI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Türkiye'de kiralara yapılacak olan resmi kira artış oranının belirlenmesi için enflasyon rakamları üzerinden hesaplama yapılıyor. Nisan ayı kira artış oranının netleşmesi için Mart ayının TÜE oranının TÜİK tarafından açıklanması gerekiyor. Bunun için de TÜİK'in Mart 2022 enflasyon rakamlarını açıklaması ile Nisan 2022 kira artış oranı netleşecek. bundan dolayı kira artış oranı TÜİK'in Mart 2022 enflasyon rakamlarını 4 Nisan 2022 Pazartesi saat 10:00'da açıklamasının ardından netleşecek. Bu rakamlar açıklanır açıklanmaz Emlak365 üzerinden kira artış oranının net rakamını öğrenebilirsiniz.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@