Mart Ayında Büyük Şok Yaşanacak Yorumunu Yapan Remzi Özdemir'den Kur Korumalı Mevduat Hesapları İçin Çarpıcı Analiz

Ekonomist Remzi Özdemir, kur korumalı mevduat hesaplarına dair bir değerlendirmede bulundu. Rakamlarla yaptığı hesabı tane tane anlatan Remzi Özdemir Mart ayında büyük bir şok yaşanacağını iddia etti.

Finans 21.02.2022 - 23:16 21.02.2022 - 23:16 Engin Uzunoğlu

Kur korumalı mevduat hesaplarına ilişkin ekonomist Remzi Özdemir oldukça farklı bir değerlendirmede bulundu. Yaptığı hesaplamayı detaylarıyla anlatan Remzi Özdemir bazı vatandaşların kur korumalı mevduat hesaplarına yatırım yapmalarının zararla sonuçlanacağını iddia etti. Verilerle yaptığı hesaplamayı açıklayan Remzi Özdemir önemli bazı bilgilendirmelerde de bulundu.

ARALIK AYINDA KUR KORUMALI MEVDUAT HESABINA YATIRIM YAPANLAR YÜZDE 10 KAZANDI

Kur korumalı mevduat sistemine dair bir analiz yapan Remzi Özdemir, "Kur korumalı hesap sistemini uzun bir süredir takibe aldık. Çünkü matematik ilmine uymayan detaylar var. İlk başlandığında 70 Milyar TL’lik bir para meydana geldi. Yani o zamanki kurla 11,84 TL’den kur korumalı hesaba girdi. Yüzde 10’luk bir kur kazancı şimdiden oluşmuş. Reel faiz açısından aslında bu bir zarardır. 100 Bin TL’si olan bir insan 10 Bin TL para kazanıyor kurdan. Devlet diyor ki bunun 4.238 TL’sini banka ödeyecek diyor. Geri kalan 5.762 TL’yi de Hazine ödüyor." dedi.

31 ARALIK'TAN SONRA SİSTEME GİRENLER KAZANAMADI

Kur korumalı mevduat sistemine 31 Aralık'tan sonra girenlerin kazançlı çıkmadıkları iddiasında bulunan Remzi Özdemir, "31 Aralık’tan sonra sisteme 299 Milyar TL para girişi oldu. Bu paranın döviz kur başlangıç ortalaması 13,49 TL. İşte bu insanlar herhangi bir gelir elde edemiyorlar. Eğer dolar kuru bu seviyede kalırsa vatandaş sadece faiz geliri elde edecek. Enflasyon yükselecek ve negatif faiz dehşet seviyeye ulaşacak. Ancak çok öncesinden bir uyarı yapmak istiyorum. Vade diyelim ki 23 Mart’ta sona erdi. Vatandaş yeniden sisteme girecekse kur güncellemesi yapılacak. Aldığı kur farkını bankaya ödemiş olacak." ifadelerini kullandı.

MART AYINDA BÜYÜK ŞOK YAŞANACAK

Mart ayında büyük bir şok yaşanacak yorumunu yapan Remzi Özdemir, "Kur korumalı mevduat hesaplarında mevduat yatırımcısı büyük bir tokat yiyor. Çünkü kur farkından dolayı faizler düşürüldü. Yüzde 23 ile mevduata konulan para yüzde 17 faizle muhatap olmaya başladı. Bu hesabı insanlar görünce kur korumalı mevduat sisteminde Mart ayında büyük bir şok yaşayacaklar." şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin bireysel yorumlarıdır. Yatırım kararı alınırken dikkate alınması kazanç sağlamayabilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@