Mart Sonu Nisan'da Dolar Ne Olacak? Diye Merak Edenler Tunç Şatıroğlu Tahmini Açıkladı

Ekonomist Tunç Şatıroğlu dolar kuruna ilişkin beklentilerini açıkladı. Ünlü ekonomist son değerlendirmesinde seçim vurgusunda da bulundu.

Finans 18.03.2022 - 12:33 18.03.2022 - 12:33 Mustafa Karagöz

Ekonomist Tunç Şatıroğlu kişisel sosyal medya hesabı üzerinden dolar kurunun geleceğine ilişkin tahminlerini açıkladı. Dolar TL'nin nasıl bir değişim göstereceğini yorumlayan ünlü ekonomist piyasalar ve gündemde yer alan konular üzerinden analizlerini paylaştı. Dolar kurunun Türk Lirası karşısında nasıl bir seyir izleyeceğini merak edenler için ünlü ekonomistin yapmış olduğu son değerlendirmeler. 

TUNÇ ŞATIROĞLU'NDAN DOLAR TL ANALİZİ

Tunç Şatıroğlu, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmesinde faiz artırımları ile bu alanda gündemde yer alan söylemlerin sona erdiğini söyledi. Dolar kurunun yükseldiğini ifade ederek yukarı yönlü hareketin güçlü olduğunu söyledi. Yaşanacak düşüşleri de alım fırsatı olarak değerlendiren Şatıroğlu seçim kararı alınmadığı sürece de kanalın bu yönlü olacağını iddia etti. 

tunç şatıroğlu dolar tl açıklaması

Şatıroğlu paylaşımında "DolarTL faiz artacak söylentilerinin şimdilik bitmesiyle yeniden yükselişine devam ediyor. Yükselen kanal içindedir, yukarı yönlü trend güçlüdür. Düşüşler alım fırsatıdır. Sıkı para politikasına dönülmediği veya seçim kararı alınmadığı sürece strateji bu şeklidedir." ifadelerine yer verdi. 

DOLAR KURUNUN KISA VE ORTA VADEDE TAKİP EDECEĞİ GELİŞMELER NELER?

Dolar kuru kısa vadede Rusya Ukrayna Savaşından gelecek gelişmeleri takip edecek. Bunun dışında küresel ekonomide oluşan yüksek enflasyon oranları, ABD'den gelecek açıklamalar kurda takip edilecek. 

Kur korumalı vadeli mevduat sisteminde 3 ayın mart ayı sonunda dolacak olması, oradan çıkanların yatırım tercihleri yine dolar kurunun yön bulmasında takip edilecek. 

Nisan ayında Merkez Bankası faiz toplantısı Dolar TL için önem taşıyor. FED'in bir sonraki toplantısı ise 3 4 Mayıs tarihlerinde olacak. Piyasalar gözünü FED'in alacağı kararlara dikecek. Mayıs PPK toplantısı ise 24 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@