Mayıs 2022 FED Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? FED Faiz Artırımı Altın Ve Doları Nasıl Etkileyecek?

Finans piyasalarını büyük oranda etkilemesi beklenen Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? FED kaç puan faiz artırımı yapacak?

Finans 03.05.2022 - 16:35 03.05.2022 - 16:35 Engin Uzunoğlu

Tüm dünyada nefesler tutuldu ve FED faiz kararı beklenmeye başlandı. Kripto paralar piyasaları, altın piyasası, borsalar, döviz piyasaları FED'in 3-4 Mayıs toplantılarından çıkacak faiz kararını beklemeye başladı. FED'in vereceği faiz kararına göre dünyada piyasalar yeni bir fiyatlama yapacaklar. PEKi FED faiz kararı ne zaman hangi gün, saat kaçta açıklanacak? FED faiz kararı için son dakika gelişmeleri neler? FED faiz artırımı yaparsa altın ve dolar fiyatları nasıl etkilenecek? 

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

FED faiz kararı için Mayıs ayı toplantıları başladı. FED'in kritik toplantısı için 3 ve 4 Mayıs tarihleri planlamıştı. İki gün boyunca devam edecek olan toplantıların neticesinde 4 Mayıs'ta FED Mayıs 2022 faiz kararını açıklayacak. FED'in faiz kararını 4 Mayıs Çarşamba akşamı Türkiye saati ile saat 21:00'da açıklayacağı bildirildi. FED Başkanı Jerome Powell faiz kararının belli olmasının ardından yine Türkiye saati ile saat 22:00'da merakla beklenen konuşmasını gerçekleştirecek.

FED FAZİ ARTIRIMI KAÇ PUAN OLACAK?

FED Mart ayında yapılan toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı kararı almıştı. Ancak şu anda ABD ekonomisi çok daha yüksek bir enflasyonla ve ekonomik gerileme ile karşı karşıya kalmış durumda. Buna göre FED'in Mayıs 2022 toplantısından 50 baz puanlık bir faiz artırımı kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca bazı finans kuruluşları FED'in 75 baz puanlık bir faiz artırımı yaparak sürprize imza atabileceğini duyurmaya başladılar. 

FED FAİZ ARTTIEIESA ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

FED'in faiz artırımı yapmasına dair resmi açıklama gelmeden altın fiyatlarında bir gerileme fiyatlanmaya başlandı. Altın fiyatlarında bu faiz artırımının fiyatlandığı bildiriliyor. Faiz artırımı kararının açıklanması durumunda altın fiyatlarında biraz daha gerilemenin yaşanabileceği dile getiriliyor. FED'in faiz kararı dolar endeksine güç vereceği konusunda ekonomistler hemfikir oldular. Ancak bunun dolar kuruna yansımasının aynı oranda olması beklenmiyor. Kararın açıklanması ile dolar kuru hafif yükselecek olsa da beklentiye göre kısa sürede yeniden eski seviyesine dönüş yapacak.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@