Mayıs Ayı Kira Artış Oranı ve TÜİK TEFE TÜFE Nisan Enflasyon Rakamları Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları için geri sayım başladı. TÜİK Nisan ayı enflasyon ve Mayıs TÜFE kira artış oranı 2021 için geri sayım başladı. Peki, Nisan ayı enflasyonu ve Mayıs kira artış oranı 2021 ne zaman, hangi tarihte, saat kaçta açıklanacak?

Mayıs Ayı Kira Artış Oranı ve TÜİK TEFE TÜFE Nisan Enflasyon Rakamları Ne Zaman Açıklanacak?

Ne yazık ki ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile enflasyon rakamları tırmanmaya devam ederken Mayıs ayında açıklanacak olan TÜİK Nisan 2021 enflasyon rakamları da beklenmeye başlandı.

Açıklanan rakamlar milyonlarca memur ve emekli için enflasyon farkı zammı hesaplaması nedeni ile büyük önem taşırken aynı zamanda kiracılar ve ev sahipleri için uygulanabilecek en yüksek zam oranı sınırı olarak uygulanması nedeni ile büyük önem taşıyor.

MAYIS KİRA ARTIŞ ORANI 2021 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Nisan ayında imzalamış olduğu kira sözleşmesi sona eren ve Mayıs ayında zamlı kira uygulayamaya başlayacak olan kiracılar ile ev sahipleri tarafından Mayıs ayı kira zam oranı beklenmeye başlandı.

Söz konusu oran YEP ile yapılan değişiklik sonrasında TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. Mayıs ayında da kiracılara ev sahipleri tarafından uygulanacak olan tavan zam oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden uygulanacak. Bu rakam TÜİK tarafından ilan edilecek olan Nisan ayı enflasyonu rakamları içerisinde yer alacak.

TÜİK TEFE TÜFE NİSAN AYI ENFLASYON RAKAMLARI HANGİ TARİHTE BELLİ OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından Nisan 2021 enflasyon rakamları 3 Mayıs 2021 tarihinde ilan edilecek. TÜİK tarafından enflasyon rakamları her ay takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde açıklanırken Nisan ayı enflasyonu 3 Mayıs 2021 tarihinde ilan edilecek.

Söz konusu rakam TÜİK resmi internet sitesi üzerinden saat 10:00 itibari ile ilan edilirken sitemizden de belirlenir belirlenmez uygulamalarımız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden hem memur maaş zammı hem de kira artış oranı hesaplaması yapılarak takipçilerimize iletilecektir.