Mayıs Ayında En Fazla Konut Satılan İl İstanbul, En Az Satış Yapılan İl Ardahan Oldu!

Mayıs ayı konut satış istatistikleri raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre konut satışları büyük oranda düştü. En çok konut satılan il ile en az konut satılan il belli oldu!

Emlak Haberleri 18.06.2019 - 12:05 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Mayıs ayı konut satış istatistikleri raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre konut satışları büyük oranda düştü. En çok konut satılan il ile en az konut satılan il belli oldu!

TÜİK Mayıs 2019 konut satış rakamlarını gösteren rapor açıklandı. Açıklanan rakamlara göre konut satış istatistiklerinde düşüş artarak devam etti. Mayıs ayı konut satış rakamları yüzde 31,3 oranında düşüş gösterdi. En Çok Konut Satılan İl İstanbul Oldu! Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde Mayıs ayında en çok konut satılan il İstanbul oldu. Türkiye genelinde Mayıs ayında toplam 82 bin 252 adet konut satışı yapılırken en çok konut satışı yapılan il 15 bin 895 adet konut satışı ile İstanbul olarak kayıtlara geçti. Bu rakam ile İstanbul'un toplam satışlar içerisinde ki payı yüzde 19,3 seviyesine yükseldi. En çok konut satılan iller sıralamasında İstanbul'u 8 bin 240  adet konut satışı ve %10 pay ile Ankara, 5 bin 91 adet konut satışı ve %6,2 pay ile Antalya izleyerek ikinci ve üçüncülük sıralamasını elde etti. En Az Konut Satılan İller Hangileri?En çok konut satılan iller gibi en az konut satışı yapılan iller de belli oldu. Mayıs 2019 döneminde en az konut satışı yapılan il sadece 4 konut satışının yapıldığı Ardahan oldu. Aynı dönemde sadece 10 konutun satıldığı Hakkari en az konut satılan ikinci ilimiz olurken üçüncülüğü ise 26 konut ile Bayburt aldı. Konut Satışları Düştü! Hem konut kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş hem de ekonomik açıdan yaşanan belirsizlik vatandaşın konut almak yerine beklemede kalmasına neden oldu. Durum böyle olunca da ne yazık ki konut satışlarında ciddi bir düşüş ve sektörde de büyük bir daralma yaşandı. Seçimlerden önce düşen konut kredisi faiz oranları ile hafif bir toparlanma eğilimi gösteren konut satışları seçimlerden sonra açıklanan her veride ciddi kan kaybı yaşadı. TÜİK tarafından açıklanan Mart 2019 döneminde Türkiye genelinde toplamda 105 bin 46 adet konut satışı yapılırken Nisan 2019 döneminde bu rakam büyük bir düşüş göstererek 84 bin 403 rakamına gerilemişti. Mayıs 2019 dönemi ile beraber bu rakam biraz daha gerileyerek 82 bin 252 oldu. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@