Maymun Çiçeği Virüsü Yatırımcıya Bir Haftada Yüzde 60 Kazandırdı

Dünya gündeminde yeni ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü endişesi sürerken Danimarkalı bir ilaç üreticisi çiçek hastalığı aşısının bu virüse karşı kullanılmasına onay verince yatırımcı kazandı.

Gündem 24.05.2022 - 09:28 24.05.2022 - 09:28 Gülşah Konuk Akın

Dünya genelinde yeni yeni ortaya çıkan maymun çiçeği virüsüne ilişkin endişeler giderek büyüyor. Danimarkalı bir ilaç üreticisi Bavarian Nordic'in çiçek hastalığında kullanılan aşısının maymun çiçeği virüsüne karşı da kullanılmasına ilişkin ABD ve Kanada'da da onay verildi. Bir Avrupa ülkesi de şirketten bu aşıyı sipariş verdi. Şirketin hisseleri bir hafta içerisinde %60 yükselirken piyasa değeri de 2.2 milyar dolar oldu.

BU HASTALIK BİR PANDEMİYE YOL AÇMAZ

Koronavirüs salgını geride kaldı derken dünya şimdi de 12 ülkede görülen maymun çiçeği hastalığına odaklanmış durumda. Türkiye'de henüz bir vakaya rastlanmadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklama yaparak: "Maymun çiçeği hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı. Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir pandemiye yol açmaz" dedi. Bakan Koca'nın açıklamalarında da değindiği gibi dünya genelinde maymun çiçeğinin bir salgına dönmesi beklenmiyor. Yine de hastalık yakından takip ediliyor.

maymun-çiçeği-virüsü-1

Danimarkalı ilaç üreticisi olan Bavarian Nordic, hafta içi yaptığı açıklama ile adını açıklamadığı bir Avrupa ülkesinin, maymun çiçeği hastalığına karşı aşı sipariş ettiği bilgisini paylaştı. Firma açıklamasında, çiçek hastalığına karşı geliştirilen aşının maymun çiçeğinde de etkili olduğu bilgisine yer verildi. Avrupa Birliği'nde bu aşı için sadece çiçek hastalığında kullanılması için onay alındığını, maymun çiçeğine karşı da ruhsatsız olarak kullanıldığına değinildi.

Nasdaq Kopenhag borsasında işlem gören Daminarkalı ilaç üretici Bavarian Nordic hisselerinde sert bir yükseliş meydana geldi. Çiçek hastalığı konusunda çalışmalar yapan firma, yatırımcılar tarafından ilgi görüyordu. Fakat sipariş açıklamasının ardından yükseliş hızlandı. Firmanın sipariş açıklamasının ardından hisseleri .4 yükselişe geçti. Hafta genelinde ise %59.9 yükseliş yaşadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@