Mazot Gübre Desteği 2022 Ne Zaman Ödenecek, Tarih Belli Oldu Mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere sağlanacak olan mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek merak ediliyor. Vatandaşların gübre desteği ile ilgili sorularının yanıtı haberimizde.

Finans 17.02.2022 - 17:58 17.02.2022 - 17:58 Büşra Uluşen

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere mazot gübre desteği yapılacağı daha önce açıklanmıştı. Bakan Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz haftalarda çiftçiye müjdeli haberi vererek hesaplarına mazot gübre desteği ödemesi yapılacağını duyurmuştu. Bu haberin ardından vatandaşlar mazot gübre desteğinin ne zaman yatırılacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu kapsamda mazot gübre desteği 2022 ne zaman yatacak, şartlar neler? 

Mazot Gübre Desteği İçim Başvuru Şartları Neler?

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan mazot ve gübre desteği alabilmek için çiftçilerin bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar kısaca şöyle sıralanabilir:

- Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması,

- Bakanlık tarafından belirlenen tarihte dilekçe ile başvuru yapmış olmak,

- Gübre desteğine başvuru yapabilmek için en az 1 dekar alana sahip olunması,

- 50 dekardan fazla araziye sahip olanların toprak analizi yaptırması gerekmektedir. (Toprak analizi yaptırmayanlar sadece mazot desteği alabilecek olup, gübre desteğinden yararlanamayacaktır)

mazot gübre ödemesi

2022 Mazot Gübresi Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyurulan mazot ve gübre desteği ödeme takvimine ilişkin henüz bir bilgi paylaşılmadı. Ancak bir önceki yıla bakıldığında ödemelerin Mart ve Nisan aylarında yapılabileceği öngörülüyor. Bakanlıktan yapılacak açıklama doğrultusunda ödeme tarihleri haberimizin içeriğine eklenecektir. 

Tarım Bakanlığı'nın destek projesi kapsamında örneğin 100 TL'lik mazotun 50 TL'sini devletin karşılayacağı şekilde çiftçiye destek verilecek. Bu desteklerle birlikte çiftçinin üzerindeki maliyet yükünün azaltılması, çiftçinin daha verimli çalışması hedefleniyor. 

Mazor ve gübre desteği ile ilgili gelişmeler aktarıldıkça haberimizin içeriği güncellenecektir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@