MB Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Enflasyon ve Faiz Açıklaması Geldi!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Enflasyon Raporu 2021-III için düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Faizler düşecek mi?

Finans 29.07.2021 - 11:15 29.07.2021 - 11:18 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu düzenlenen Enflasyon Raporu 2021-III toplantısı için kameraların karşısına geçti. Büyük önem taşıyan yılın üçüncü enflasyon raporu sunumunu gerçekleştiren Şahap Kavcıoğlu beklenen rakamları ilan etti. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU BEKLENEN RAKAMLARI İLAN ETTİ! 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu piyasalar için büyük önem taşıyan rakamları ilan etti. Başkan Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında "Uluslararası standartlarda yapılan değişikliklere uyum ve yeni veriye erişim kapsamında bazı temel istatistiklerimizde bir revizyon planlıyoruz. Bu revizyonla kısa vadeli dış borç istatistikleri başta olmak üzere Türkiye’nin brüt dış borcu, uluslararası yatırım pozisyonu, firmaların döviz varlık ve yükümlülükleriyle ödemeler dengesi istatistiklerindeki olası yanlılıkların düzeltilmesini amaçlıyoruz.

Revizyon kapsamında en önemli geliştirme vadeli dış ticaret işlemleri kaynaklı ihracat alacakları ve ithalat borçlarının firmalardan doğrudan raporlama yoluyla derlenmesi olacak" diyerek piyasalarda düzelme beklediklerini dile getirdi. 

MERKEZ BANKASI 2021 - 2022  VE 2023 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMLARI YÜKSELDİ! 

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında 2021 yıl sonu enflasyon tahmini rakamını yüzde 11,96 olarak duyururken 2022 yıl sonu enflasyon tahimini yüzde 7,98 ve 2023 yıl sonunda yüzde 5  olarak açıkladı.

Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında "2021 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi 1,9 puanlık artış ile yüzde 12,2 seviyisenden yüzde 14,1 e yükselttik. Yönlendirilen fiyatlar ise büyük ölçüde doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile enflasyon rakamı yükseliş gösterdi" dedi. 

merkez bankası faiz açıklaması

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YA DA ARTIRIMI YAPILACAK MI?

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu enflasyon tahmini için açıklanan yüzde 5 rakamını yakalayana kadar sıkı para politikası uygulamaya devam edeceklerini belirterek politika faiz oranı rakamının enflasyonun üzerinde tutmaya  devam edeceklerini dile getirdi. 

Küresel enflasyondaki artış eğilimine rağmen enflasyon raporunda belirtilen krediler ve iç talepteki seyir ile beraber yıl sonuna doğru enflasyonda önemli düşüş beklediklerini belirten Kavcıoğlu "Yıl sonu enflasyon düşecek ve politika faiz oranının üzerinde kalacaktır. Bu rakamı yakalamak için sıkı para politikası uygulamaya devam edeceğiz" diyerek enflasyon rakamları düşmeden faiz indirimi yapmayacaklarını bir kere daha dile getirdi. 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI?

Sunum sonrasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu gelen soruları da yanıtlarken "Merkez Bankası faiz artırımı yapacak mı?" sorusuna da yanıt verdi. Başkan Kavcıoğlu politika faiz oranının yüzde 19 seviyesinde sabit tutulup tutulmayacağı yönünde ki soruya "Küresel enflasyon gelişmelerine baktığımızda hem arz hem de talepte kaynaklandığını, büyük ölçüde ise emtia fiyatlarından kaynaklandığını görüyoruz. 

merkez bankası enflasyon raporu

Dünyada geçici olduğunu düşünüyoruz. Gelişmekte ve gelişen ülkelere baktığımızda enflasyonun yükselmesi ile beraber bazı ülkeler faiz artırımına gitti. Türkiye olarak baktığımızda biz parasal sıkılaşmaya çok önceden başladığımız için etkileri gördük.

Yılın son çeyreğinde enflasyonun belirgin bir şekilde düşüşe geçeceğini bekliyoruz. Dünyada yükseliş yaşanırken bizde düşüş yaşanacak. Politika faizi enflasyonun üstünde kalacak ama biz enflasyondan umutluyuz" diyerek faiz artırımı noktasında enflasyon rakamlarını bekleyeceklerini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@