McDonald's Türkiye Resmen Satıldı! Ne Kadara Satıldı, Yeni Sahibi Kim Oldu?

Anadolu Grubu’na bağlı şirketlerden olan McDonald’s Türkiye’nin satıldığı açıklandı. McDonald’s Türkiye kime, kaç TL’ye satıldı? McDonald’s Türkiye’nin yeni sahibi kimdir?

Finans 11.05.2022 - 21:47 11.05.2022 - 21:47 Engin Uzunoğlu

Ünlü iş insanı Tuncay Özilhan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Anadolu Grubu Holding AŞ bünyesinde faaliyet gösteren şirketler arasında yer alan  McDonald’s Türkiye için satış açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamaya göre  McDonald’s Türkiye, Katarlı Boheme Investment GmbH tarafından satın alındı. Satın alma işlemine dair detaylar da belli oldu.

MCDONALD’S TÜRKİYE NE KADARA SATILDI?

McDonald’s Türkiye’nin Anadolu Grubu’ndan Boheme Investment GmbH şirketine satışının maddi değerine dair de bilgilendirme yapıldı. Buna göre Katarlı şirket  McDonald’s Türkiye için Anadolu Grubu’na 54,5 Milyon Dolar ödeme yaptı. Katarlı şirket yapılan anlaşma ile bu bedel karşılığında  McDonald’s Türkiye’nin yüzde 100’üne sahip oldu. 

MCDONALD’S TÜRKİYE’NİN YENİ SAHİBİ KİM?

McDonald’s Türkiye için gerçekleşen satış işleminin ardından bu şirketin yeni sahibinin kim olduğu merak edilmeye başlandı.  McDonald’s Türkiye resmi açıklamaya göre Avusturya Viyana’da kurulu olan Boheme Investment GmbH isimli şirkete satıldı. Bu şirketin Katarlı yatırımcı Kamal Saleh Al Mana’ya ait olduğu biliniyor. Kamal Saleh Al Mana şu anda Katar’daki  McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan şirketin de ortakları arasında yer aldığı bildirildi.

DEV SATIŞ KAP’A BİLDİRİLDİ

Gerçekleşen dev satış için Anadolu Grubu tarafından kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirimde bulunuldu. Anadolu Grubu’nun yaptığı bildirime göre  McDonald’s markasının Türkiye’deki restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin tamamı Boheme Investment GmbH şirketine veya bu şirketin Türkiye’deki herhangi bir iştirakine satılması konusunda 11 Mayıs 2022 tarihinde bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalandı. Bu pay devir işlemlerinin tamamlanmasının ön şartların gerçekleştirilmesine bağlı olduğu ve 2022 yılının ilk yarısı içerisinde satışın tamamlanmasının öngörüldüğü belirtildi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@