MEB Covid 19 Rehberi ve Tedbirleri Güncellendi: Okullarda Temaslı Karantina Süresi Kısaldı!

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs tedbirleri ve rehberi için güncellemeye gitti. Okullarda temaslı takibi ve karantina süresi değiştirildi.

Gündem 03.10.2021 - 10:25 03.10.2021 - 10:26 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını nedeni ile yaklaşık 1,5 sene uzaktan eğitim olarak devam ettirilen okullar yeni eğitim öğretim yılına yüz yüze başlama kararı almıştı. Son dönemde artan vaka sayıları nedeni ile veliler büyük endişe yaşarken Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs tedbirleri ve rehberi için güncellemeye gitti. 

Yapılan güncelleme sonrasında son dönemde artan vaka sayıları nedeni ile merak konusu olan Kovid-19 temaslısı olup semptom göstermeyen aşısız veya eksik aşılılar için yeni karantina süresi kararı açıklandı. Açıklanan karara göre negatif PCR testi şartı ile karantina süresi kısaltıldı. 

TEMASLI KARANTİNA KAÇ GÜN 2021, TEMASLI ÖĞRENCİ OKULA GELEBİLİR Mİ, AİLESİ NE OLACAK?

Okularda temaslı öğrenci hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberi güncellendi. Yapılan güncellemede Koronavirüs aşısı yaptırmayan ya da henüz 2. doz aşısı olmayan eksik aşılı olan ortaöğretim ve lise öğrencileri koronavirüs temaslısı olması durumunda karantina sürecinin 5. gününde PCR testi yaptırarak testin negatif çıkması durumunda okula dönebilecek. 

okullarda-karantina-süresi-değişti

Test yaptırmayan öğrenciler ise karantinın 10. günü itibari ile semptom göstermemeleri durumunda okullarına geri dönüş yapabilecek. Kovid 19 temaslı olan öğrenciler için semptom takibi yapılacak. Hiçbir semptom göstermeyen öğrenciler test yaptırmaları durumunda testlerinin negatif çıkması şartı ile karantinanın 5. gününde okullarına geri dönebilecek. Test yaptırmayan öğrenciler ise 10 günlük karantina süresinin dolmasını bekleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@