MEB İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4 Eylül 2022 tarihinde yapılacak İOKB bursluluk sınavı için başvuru kılavuzu yayımlandı ve başvurular başladı.

Gündem 22.04.2022 - 15:42 22.04.2022 - 15:42 Gülşah Konuk Akın

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik yapacağı İOKBS sınavı için başvuru kılavuzu yayımlandı ve başvurular başladı. Sınav, 4 Eylül 2022 tarihinde ÖSYM tarafından yapılacak. Sınava girmek isteyen öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi ve e-Okul üzerinden online olarak başvuru yapabilecek.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI
Sınava girmek isteyen öğrenciler için başvuru kılavuzu yayımlandı. Kılavuza göre başvurular 21 Nisan- 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılacak. Sınava girecek öğrencilerin velileri, öğrencinin eğitimine devam ettiği okulun müdürlüklerinden sınav başvurusu yapabilecek. Bunun yanı sıra http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr üzerinden online başvuru da yapılabilecek. Başvurularda, öğrencinin ailesinin maddi durumunu gösteren gelir beyanname gerekiyor.

meb

BURSLULUK SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bursluluk sınavına hem Türk vatandaşı hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler başvuru yapabilecek. 5,6,7,8,9,10 ve 11. Sınıf öğrencisi olmak, okul değiştirme cezası almamış olmak da başvuru şartları arasında. Ailenin gelirinin de sınava başvurularda aranan şartlara uygun olması gerekiyor. 2022 Mali Yılı için ailenin gelirinin 18.160,00 TL'yi geçmemesi gerekiyor. 

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene düzenleniyor. Sınava girip de kazanan adaylardan şartları tutanlar burs alma ya da yatılı eğitim alma hakkı kazanıyor. Her yıl yapılan sınav için kontenjan açıklanıyor ve bu kontenjana göre öğrencilere burs veriliyor. 2022 yılı için 60 bin öğrenciye burs verilecek. Öğretmen ve gazi çocuğu olanlarda ailenin gelirine bakılmıyor. 

Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@