Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı Ne Zaman Açılacak, Tarih Belli Oldu Mu?

Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı'nın ne zaman açılacağı belli oldu. Merakla beklenen metro hattının açılış tarihini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu. 

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 20:52 15.12.2021 - 20:53 Engin Uzunoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı'na ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Bu hattın ne zaman faaliyete geçeceği resmen duyuruldu. İstanbullulara bu metro müjdesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu.

MECİDİYEKÖY - MAHMUTBEY METRO HATTININ AÇILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı'nın ilk etabı olan M7 Mecidiyeköt - Mahmutbey Metro Hattı 28 Ekim 2020'de hizmete açılmıştı. Vatandaşların yoğun olarak kullandıkları bu hattın Mecidiyeköy istasyonu 7 Nisan'da bakım ve onarım için hizmete kapatılmıştır. İlgili hatta meydana gelen eksik ve kusurlar için yüklenici firma ile yapılan sözleşmeden doğan hakkını kullanan İBB bazı cezai yaptırımlarda bulunmuştu.

Bakıma alınan Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı için İBB Başkanı Ekrem İmamoğplu müjdeyi verdi. Ekrem İmamoğlu'nun verdiği bilgilere göre Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı'nda bakım ve onarım çalışmaları ile yeniden imal edilen 3 durak 21 AralıK'ta yeniden vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak. 

Konuya dair açıklama yapan Başkan Ekrem İmamoğlu, "Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı'nda 2016 yılında yapılan kısmında büyük bir  risk olduğunu tespit etmiştik. Bunu fark eder etmez de tüm ciddiyetle çalışmalara başlayarak sorunu kalıcı olarak çözüme ulaştırdık." dedi.

İBB YAPILAN ÇALIŞMALARI AÇIKLADI

İBB ise yapılan çalışmalara ilişkin şu duyuruyu yaptı:

"Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı'nda 2016 yılında yapılan makas bölgesinde çatlaklar tespit edilmişti. Ayrıca raylarda ve tünel tabanında da kabarmalar oluşmuştu. Yapılan incelemelerde ise yer altı suyunun tünel tabanına basınç uyguladığı görüldü. İBB bu gelişme üzerine önlemini alarak Mecidiyeköy istasyonunu kullanıma kapattı. 

Mecidiyeköy metro istasyonuna yaklaşık 500 metre uzaklıkta yeni bir izolasyon ve drenaj sistemi kuruldu. Tüm tünel için de betonarme kaplamalar yeniden yapıldı. Makas ve monte ray döşeme işlemleri de nihayetlendirildi. 15 Kasım tarihinde de sinyalizasyon sistemleri test edilerek başarıya ulaşıldı."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@