Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Açıldı! Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Durakları

İstanbul'da yaşayan milyonlarca kişinin uzun süredir beklediği Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu açıldı. İşte vatandaşların merak ettiği Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro durakları.

Gündem 20.12.2021 - 11:37 20.12.2021 - 11:37 Büşra Uluşen

28 Ekim 2020 tarihinde test çalışmaları başlayarak işletmeye açılan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, 7 Nisan 2021'deki seferi sırasında Mecidiyeköy-Çağlayan duraklar arasındaki makas bölgesinde arızalanmış ve yürüme yolları hasar alarak bölgeden su akışının meydana geldiği belirlenmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri akademisyenlerle yürüttükleri çalışmalarda, 2016 yılında yüklenici firma tarafından tünelin yapım aşamasında gerekli zemin araştırmasının yapılmadığı, yaşanabilecek su problemlerine karşı yeterli önlemlerin alınmadığı ve bu nedenle de betonarme yapıda hasar oluştuduğu saptandı. 

Ücretsiz Seferler Büyük İlgi Görmüştü

İBB'nin tespitleri üzerine vatandaşların güvenliği için Mecidiyeköy-Çağlayan istasyonları arasındaki duraklar hemen kapatıldı. Bu sürede Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, Çağlayan İstasyonu'ndan itibaren hizmete devam ederken Mecidiyeköy ve Nurtepe istasyonları arasında ücretsiz İETT otobüs seferleri başlatıldı. 

Bu gelişmeler yaşanırken yüklenici firma davet edilerek, tüneldeki kusurlu betonarme imalatları kesilerek kaldırıldı. Sorunlu bölgelerdeki betonarme yenilendi, sonrasında raylar tekrar döşenerek montajlar tamamlandı. İstasyonlar arasındaki deneme sürüşleri ve sinyal testleri yapılarak Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro istasyonu yeniden İstanbul halkının hizmetine sunuldu.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Açıldı! Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Durakları

Fatura Yüklenici Firmaya Kesildi

İBB'nin metro istasyonunda meydana gelen sorunlarda bir yükümlülüğünün bulunmaması ve hatanın yüklenici firmaya ait olması nedeniyle İBB'nin kasasından ek bir harcama yapılmadı. Tüm onarım ve yenileme işlemlerinin harcaması yüklenici firmaya ait olurken, İBB'nin bu süreçte yolcu kaybı yaşaması ve vatandaşların mağdur olması nedeniyle oluşan maddi zarar da yine yüklenici firma tarafından karşılanacak. 

M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Durakları

 20 Aralık 2021 saat 06:00 itibariyle hizmet vermeye başlayan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu, Mecidiyeköy'den başlayarak tam 15 duraktan geçecek ve son durak olan Göztepe'de sona erecek.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Açıldı! Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Durakları

- Mecidiyeköy

- Çağlayan

- Kağıthane

- Nurtepe

- Alibeyköy

- ÇırÇır Mahallesi

- Veysel Karani- Akşemsettin

- Yeşilpınar

- Kazım Karabekir

- Yenimahalle

- Karadeniz Mahallesi

- Tekstilkent - Giyimkent

- Oruç Reis

- Göztepe

Gelişmelerden Haberdar Olun

@