Meclis Açıldı! Yeni Bir İmar Barışı Sürprizi Mi Gelecek?

İmar barışına dair her ne kadar yeni bir düzenleme olmayacak açıklamaları geliyor olsa da bazı kesimlerde önümüzdeki süreç için beklentiler arıyor? Peki yeni bir imar barışı çıkacak mı? İşte detaylar.

Emlak Haberleri 02.10.2021 - 16:47 02.10.2021 - 16:47 Mustafa KARAGÖZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın birkaç sene önce başlattığı imar barışı uygulaması çok büyük ilgi görmüştü. Devlet ile vatandaşların yapı sorunlarını çözmesi için büyük bir sunan imar barışı uygulaması ile ayrıca milyarlarca TL'lik kazanç elde edilmişti. 

2021 YILINDA YENİ BİR İMAR BARIŞI ÇIKACAK MI?

İmar barışı uygulaması ile vatandaşlar yapılarını devlete bildirmiş, Çevre Bakanlığı ise yapı kontrolü konusunda  çok önemli bir atmıştı. Oldukça uzun süren bir başvuru süreci ile kolay ödeme seçenekleri sunan Çevre Bakanlığı imar barışı için süreci kapatmıştı. 

İmar barışında başvuru sürecinin sona ermesinin hemen ardından başlayan dönemde ise yeni imar barışı iddiaları sık sık basında yer almıştı.

Çevre Bakanlığı yetkilileri o dönemde yaptıkları açıklamalarda başvuru süreci tamamlanan imar barışı işlemlerinin uzun bir süre devam edeceğini bu kapsamda yeni bir imar barışı beklemenin doğru olmadığını ifade etmişlerdi. İddiaların artması üzerine en yetkili isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni bir imar barışı uygulaması olmayacağını açıklamıştı. 

UZUN ZAMAN GEÇTİ, BAKANLIK YENİ BİR DÜZENLEME BAŞLATABİLİR Mİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamaları başta olmak üzere bakanlık kanadından gelen açıklamaların üzerinden çok uzun bir süre geçti. İmar barışı beklentisinde olanlar ise Ekim Kasım ve Aralık sürecinde Çevre Bakanlığı'nın bu konuda bir adım atma ihtimalini merak ediyorlar. 

Emlak365.com olarak edindiğimiz bilgilerde Çevre Bakanlığı'nın kısa vadede herhangi bir düzenleme çalışması bulunmuyor. Ancak o dönem imar barışı uygulamasını kaçıranlar ve yapı kayıt belgesi iptal edilen başta olmak üzere beklentiler artmış durumda. Çevre Bakanlığı'nın ise bekletilere orta ve uzun vadede nasıl yanıt vereceği henüz bilinmiyor.

EMLAK365.COM - ÖZEL HABER

Gelişmelerden Haberdar Olun

@