Meclise Çağrı: Fakir Fukaradan ÖTV Alınıyorsa, Zenginlerden De Servet Vergisi Alınsın!

Varlık vergisi tartışmaları gündemdeki yerini korumaya devam ederken Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk kaleme aldığı yazısında servet vergisini bir kere daha gündeme taşıdı.

Finans 08.10.2021 - 10:05 08.10.2021 - 10:05 Gülcan Özer

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Vergi Kanunu pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Çiftçiye vergi indirimi, küçük esnafa vergi muafiyeti gibi önemli düzenlemeleri içeren yeni kanun teklifi için çarpıcı teklifler gelmeye devam ediyor. 

Bu tekliflerden biride Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk tarafından sunuldu. Öztürk bugün kaleme aldığı yazısında normal vatandaşlardan alınan vergileri hatırlatarak vatandaşın gönlünü kazanmak istiyorsa hükümetin pandemi döneminde daha da zengin olan varlıklı kişilerden servet vergisi alması gerektiğini dile getirdi. 

SERVET, GELİR VERGİSİ ÇIKAR MI, ZENGİNLERDEN EK VERGİ ALINACAK MI?

Koronavirüs salgını döneminde tüm dünyada tartışılmaya başlanan servet vergisi ülkemizde de son dönemde sıklıkla gündeme geliyordu. Asgari ücretli çalışanlardarn dahi gelir vergisi alınırken zenginlerin de sadece bu kişiler gibi gelir vergisi ödemelerine tepki gösteriliyor ve özellikle de pandemi dönenimde sayıları artan milyonerlerden ek vergi olarak servet vergisi alınması konusu gündeme taşınıyordu. 

Süreçte 1990'lı yıllarda çıkarılan Özel Tüketim Vergisi ÖTV uygulamasını hatırlatan Öztürk " Milletvekillerine bir önerim var. Plan ve Bütçe’de kabul edilen teklife siz de bir katkı verin. Bu dönemde pozitif ayrımcılık yapılması gerekenlere ödenmek üzere, bu dönemde zenginleşenlere bir defalığa mahsus ek vergi getirin. Komisyonda kabul edilen yasa teklifini milletin yüzünü güldürecek şekilde daha da güçlendirin" sözleri ile büyük yankı uyandırdı. 

Başta Amerika, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler olmak üzere pandemi döneminde servet vergisi çok büyük tartışmalara neden olmuş, koronavirüs salgınında daha da zengin olan kişilerden ek vergi alınması gündeme taşınmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@